Opłaty drogowe w Polsce: zmiany w 2012, płatne autostrady, viaTOLL

Paweł Puzio
Droga objęta systemem viaTOLL
Droga objęta systemem viaTOLL
Udostępnij:
Wkrótce kierowcy zapłacą za przejazd na kolejnych dwóch odcinkach autostrad. Rozszerzy się także sieć dróg objętych systemem viaTOLL. Sprawdź, gdzie i ile zapłacisz.
Droga objęta systemem viaTOLL
Droga objęta systemem viaTOLL

Płatne autostrady

Autostrada A1 Toruń – Gdańsk

Autostrada A1 przebiega na odcinku od Nowej Wsi pod Toruniem do Rusocina pod Gdańskiem, gdzie łączy się z drogą ekspresową S6, czyli obwodnicą Trójmiasta.

Odcinek ma długość 152 km i jest płatny w całości. – Kierowcy jadący motocyklami, samochodami osobowymi bez przyczepki czy dostawczymi o masie równej lub poniżej DMC 3,5 tony zapłacą za cały odcinek 29,90 złotych – mówi Anna Kordecka z Gdańsk Transport Company, zarządcy drogi.

Stawka za kilometr to 20 gr w przypadku motocykli i samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Autostrada A2 Konin – Świecko

Autostrada Wielkopolska SA zarządza 255 km odcinkiem autostrady A2 ze Świecka do Konina. Od 22:00 20 maja kończy się okres bezpłatnego jeżdżenia po odcinku A2 pomiędzy Świeckiem a Nowym Tomyślem. Bezpłatna pozostanie za to południowa obwodnica Poznania, czyli autostrada A2 pomiędzy węzła Poznań - Komorniki a Poznań - Krzesiny.

Na 255 km koncesyjnej autostrady A2 składają się dwa odcinki, dla których zostały ustalone ze stroną rządową oddzielne systemy rozliczeń i oddzielne finansowanie. Wobec tego stawki, jakie obowiązują na odcinku Nowy Tomyśl – Konin (149 km) i Świecko – Nowy Tomyśl (106 km) są różne.

– Za przejechanie jednego kilometra na odcinku Nowy Tomyśl – Poznań kierowca samochodu osobowego zapłaci 28 gr brutto, natomiast od 20 maja br. na odcinku podlegającemu opłatom Rzepin – Nowy Tomyśl (88 km) kierowca samochodu osobowego zapłaci 20 gr za przejechanie 1 km. Stawki na drugim odcinku ustanawia minister transportu i obowiązuje na nim tzw. opłata za dostępność – tłumaczy Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej.

 – Na nowym odcinku do granicy z Niemcami otwarte zostały dwie stacje paliw PKN Orlen, a do 20 maja uruchomione zostaną następne dwie stacje BP oraz restauracje McDonald's – dodaje rzecznik.

Ceny za przejazd A2 samochodem osobowym i motocyklem na kilku przykładowych odcinkach: Konin – Świecko: 59 zł; Konin – Września: 14 zł; Konin – Poznań: 28 zł; Poznań – Nowy Tomyśl: 14 zł; Nowy Tomyśl – Świecko: 17 zł; Gołuski –
Tarnawa: 31 zł

Autostrada A2 Konin – Stryków

Prawie 100-kilometrowy odcinek autostrady A2 Konin – Stryków, jest zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.. Motocyklista zapłaci za przejazd całym odcinkiem 9,90 zł, zaś kierowca samochodu osobowego, dostawczego do 3,5 tony DMC – 19,80 zł.

Od soboty 12 maja opłaty na tym odcinku - innych zarządzanych przez GDDKiA - będą o połowę niższe. Kierowcy samochodów osobowych będą musieli zapłacić 10 gr za przejechanie jednego kilometra, a motocykliści 5 gr. Na razie (10 maja - data publikacji artykułu) stawki te wynoszą odpowiednio 20 i 10 gr za kilometr.

Poborem opłat na tym odcinku zarządza w imieniu GDDKiA firma Kapsch, ta sama, która obsługuje system viaTOLL (o czym niżej).

Autostrada A4 Katowice - Kraków

Po formalnej akceptacji zmiany stawki przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, od 1 marca 2012 obowiązuje nowa wysokość opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla kierowców motocykli i samochodów osobowych

Po wprowadzeniu nowych stawek opłat kierowcy samochodów osobowych zapłacą na placu poboru opłat 9 zł. Od pierwszego marca wraz ze zmianą stawki dla pojazdów zmianie uległa cena abonamentów (biletów rabatowych) taryfy 1 i wynosić będzie 427,50 zł brutto za 50 przejazdów.

– To głównie propozycja dla często podróżujących autostradą. Zainteresowanych prosimy o przemyślany zakup abonamentów, w liczbie pozwalającej na ich całkowite wykorzystanie do końca 2013 roku – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Po słynnej wojnie z motocyklistami Stalexport Autostrada Małopolska S.A. wprowadził obniżki opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice – Kraków dla jednośladów. Od 1 kwietnia podróż jednośladem po koncesyjnym odcinku A4 jest o połowę tańsza. Opłata wynosi 4,5 zł na każdym placu poboru opłat.

Wysokość stawek za przejazd A4 Katowice-Kraków od 1 kwietnia br. dla wszystkich kategorii: motocykle - 9 zł, 18 zł – samochody osobowe i inne I kategorii oprócz jednośladów, 30 zł – pojazdy drugiej kategorii: samochody o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze; samochody o dwóch osiach z przyczepami, 30 zł – pojazdy trzeciej kategorii: samochody o trzech osiach oraz samochody o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami, 49 zł – pojazdy czwartej i piątej kategorii: samochody o więcej niż trzech osiach, samochody o trzech osiach z przyczepami; samochody więcej niż trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy nienormatywne.

Powyższe opłaty są pobierane po połowie na placach poboru opłat w Mysłowicach i Balicach, a więc przy wjeździe i zjeździe z autostrady.

Autostrada A4 Bielany Wrocławskie - Opole - Gliwice Sośnica

Od 1 czerwca 2012 kierowcy motocykli, samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej niższej lub równej 3,5 t zapłacą za przejazd odcinkiem autostrady A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica. Zarządza nim GDDKiA.

Dotychczas ten liczący 164 km odcinek autostrady był płatny jedynie w ramach systemu viaTOLL dla pojazdów i zestawów pojazdów o DMC powyżej 3,5 t lub posiadających więcej niż dziewięć miejsc siedzących, niezależnie od masy pojazdu. Płacili więc przede wszystkim kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów. Ich przejazdy rozliczane są w ramach działającego od lipca 2011 r. elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL.

– Od początku czerwca br. zapłacą także kierowcy pozostałych pojazdów: samochodów osobowych, dostawczych, mikrobusów i motocykli. Dla nich stworzono manulany system poboru opłat na bramkach – mówi Dorota Prochowicz, rzecznik prasowy viaTOLL Kapsch, firmy zarządzającej pooborem opłat na tym odcinku w imieniu GDDKiA.

Przy wjeździe na odcinek autostrady kierowca pobiera bilet na podstawie, którego dokona opłaty w miejscu poboru opłat, opuszczając ten odcinek. Opłata nie zależy od liczby osi pojazdu lub zespołów pojazdów, nie jest także uzależniona od tego, czy pojazd jest wyposażony w koła bliźniacze. Stawki opłat dla motocykli są o połowę niższe niż dla aut.

Stawki opłat wyniosą dla motocykli 5 gr za km. Pozostałe pojazdy o DMC ≤ 3,5 t (samochody osobowe, dostawcze, mikrobusy) są objęte opłatą 10 gr za km

Opłat można dokonywać kartami bankowymi oraz gotówką. Opłaty przyjmowane są w złotówkach (bilon i banknoty) oraz w euro (tylko banknoty). Reszta zawsze wydawana jest w złotych.

Od 1 czerwca na odcinku Bielany Wrocławskie – Sośnica motocykliści zapłacą 8,10 zł, kierowcy samochodów osobowych i innych o DMC równej lub poniżej 3,5 tony – 16,20 zł.

System elektronicznego poboru opłat drogowych viaTOLL obejmie kolejne odcinki dróg

Mapa dróg objętych systemem viaTOLL - stan na 1 lipca 2012 r.

zobacz także Aby powiększyć, kliknij w mapę
Mapa płatnych dróg viaTOLL
Aby powiększyć, kliknij w mapę

System viaTOLL działa od lipca 2011 roku i w początkowej fazie obejmował 1565 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Już niebawem nastąpi pierwsze rozszerzenie sieci dróg płatnych. Nowe odcinki, o łącznej długości 325 km, zostaną włączone do systemu viaTOLL 1 lipca 2012 roku. Będą to:

1) droga ekspresowa S7 na odcinku Elblag – węzeł Pasłęk-Północ;

2) droga krajowa nr 91 na odcinkach:

a) skrzyżowanie z drogą krajową nr 6 – węzeł Nowe Marzy,

b) skrzyżowanie z drogą ekspresową S5 – Łysomice (skrzyżowanie z drogą

wojewódzką nr 552),

3) droga krajowa nr 92 na odcinkach:

a) Września – granica m. Konin,

b) granica m. Konin – Łowicz (skrzyżowanie z drogą krajową nr 2 i nr 14).

3) droga krajowa nr 94 na odcinku Radzikowskiego – węzeł Modlniczka.

- Łącznie z wymienionymi wyżej odcinkami, system będzie obejmował ok. 1890 km dróg. Dołączenie fragmentów dróg krajowych nr 91 i 92 ma sprawić, że więcej ciężarówek pojedzie nie tymi trasami, tylko równoległymi do nich autostradami A1 i A2 – dodaje Dorota Prochowicz.

Paweł Puzio

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Gtx

Gtx Smart

229,00 zł129,00 zł-44%
miejsce #2

Gtx

GTX Alkomat Elektrochemiczny

399,00 zł269,00 zł-33%
miejsce #3

Alcoforce

Alcoforce AF-400E

369,00 zł288,99 zł-22%
miejsce #4

Certen

Certen Personal White

389,00 zł338,00 zł-13%
miejsce #5

Promiler

PROMILER AL 7000 LITE

238,00 zł229,00 zł
miejsce #6

Bean

AlcoFind AF-35

299,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Nowy taryfikator

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie