Nowe autostrady i drogi ekspresowe w Polsce - raport z budowy i plany na najbliższe lata (MAPY)

Bartosz Gubernat
Budowa autostrady A4 Dębica - Rzeszów
Budowa autostrady A4 Dębica - Rzeszów
Zamiast przecinania wstęg na nowych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych w tym i następnym roku będzie więcej przetargów na ich budowę.
Budowa autostrady A4 Dębica - Rzeszów
Budowa autostrady A4 Dębica - Rzeszów

W ubiegłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do użytku 130 km autostrad i 198 km dróg ekspresowych. Był to wynik o ok. 80 km gorszy od zakładanego. Na ten rok plany są jeszcze skromniejsze. Drogowcy zapowiadają, że w tym roku polska sieć tras szybkiego ruchu powiększy się o 62 km autostrad i 256 km dróg ekspresowych. Część z tych planów już zrealizowano.

- Pod koniec ubiegłego tygodnia oddaliśmy do użytku fragment dróg ekspresowych S8 i S14, łączący obwodnicę Pabianic z drogą krajową nr 1 pod Rzgowem – mówi Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA.

Zobacz też: Samochodowa mapa Polski - fotoradary, korki, remonty, planowanie tras

Polskie autostrady mają obecnie długość 1484 km, a drogi ekspresowe – 1262 km. Zgodnie z rządowymi planami za sześć lat mamy mieć 1541 km autostrad i 2459 km ekspresówek. Do 2020 r. na ich budowę państwo zamierza wydać 62,8 mld zł. Duża część tych pieniędzy ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej. Przez najbliższe półtora roku częściej będziemy więc słyszeć o przetargach i ruszających budowach nowych dróg niż o przecinaniu wstęg na ich otwarciu. Jak szacuje Krynicki, od ogłoszenia przetargu do podpisania umowy z wykonawcą i rozpoczęcia prac mija zazwyczaj pół roku.

Tak wygląda sytuacja na budowach poszczególnych tras:

AUTOSTRADY

Kliknij, aby powiększyć
Polskie autostrady - mapa

Autostrada A1

Między Gdańskiem a Strykowem trasa jest gotowa za wyjątkiem trzydziestokilometrowego odcinka Włocławek – Kowal. Jego otwarcie GDDKiA zapowiada na pierwsze półrocze 2014 r. Na budowa fragmentu Stryków – Tuszyn ogłoszono nowy przetarg. Trasa będzie gotowa najwcześniej na początku przyszłego roku. Do końca 2017 r. ma powstać odcinek Częstochowa – Pyrzowice. Przetarg na jego budowę trwa. W czerwcu ma zakończyć się naprawa feralnego mostu w Mszanie, tuż przy granicy z Czechami.

Autostrada A2

Trasa od granicy z Niemcami w Świecku do Warszawy jest gotowa, podobnie jak obwodnica Mińska Mazowieckiego. Terminu budowy pozostałych odcinków nie określono.

Autostrada A4

Na przecinającej Polskę ze wschodu na zachód trasie brakuje dwóch kilkudziesięciokilometrowych odcinków, na które trzeba było powtórzyć przetargi. Pierwszy z nich to fragment Tarnów – Dębica, którego budowa ma się zakończyć jesienią tego roku. Na dokończenie odcinka Rzeszów – Jarosław ogłoszono przetarg, który zapewne zakończy się dopiero jesienią. Na oddanie trasy wykonawca będzie miał 14 miesięcy.

Autostrada A6

Trasa jest praktycznie gotowa – w lipcu ma zakończyć się budowa nowego węzła Szczecin Dąbie.

Autostrada A8

To obwodnica Wrocławia, jest gotowa.

Autostrada A18

Północna jezdnia jest gotowa. Południowa ma betonową nawierzchnię sprzed II wojny światowej, dlatego trasa jest oznaczona jako droga krajowa nr 18. Do 2020 r. ma już być autostradą.

Kliknij, aby powiększyć
Polskie drogi ekspresowe - mapa

Droga ekspresowa S1

Gotowe są fragmenty Pyrzowice – Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza – Tych i Bielsko-Biała – Cieszyn. Terminy budowy pozostałych fragmentów nie są znane.

Droga ekspresowa S2

Trasa będzie południową obwodnicą Warszawy. Kierowcy jeżdżą odcinkiem Konotopa – Lotnisko – Puławska. Przetarg na budowę pozostałego fragmentu trwa. Droga powinna powstać do 2019 r.

Droga ekspresowa S3

W planach trasa ma łączyć Świnoujście z granicą czeską w Lubawce. Najdłuższy gotowy odcinek biegnie z Goleniowa do Gorzowa Wlkp. Trasą z Gorzowa do Międzyrzecza mamy pojechać już w maju. Odcinek Międzyrzecz – Nowa Sól jest częściowo gotowy (od Suchelowa ma tylko jedną jezdnię). Na budowę drugich jezdni na obwodnicach Gorzowa, Międzyrzecza oraz na trasie Sulechów – Nowa Sól trwają przetargi. Podobnie jak na odcinek Nowa Sól – Legnica. Ich budowa ma potrwać trzy lata. Do 2018 r. ma powstać fragment Legnica – Bolków.

Droga ekspresowa S5

Trasa ma łączyć autostradę A1 z Bydgoszczą, Poznaniem i Wrocławiem i powstać do 2018 r. Najdłuższy gotowy fragment to odcinek Gniezno –Poznań. Budowa trasy Kaczkowo – Korzeńsko ma potrwać do września br. Trwają przetargi na odcinki Poznań – Wroczyn, Radomicko – Leszno – Kaczkow i Korzeńsko – Wrocław. Te fragmenty S5 mają powstać do 2017 r.

Droga ekspresowa S6

Trasa ma łączyć Szczecin z Koszalinem, Słupskiem i Gdańskiem. Na razie gotowe są tylko obwodnice Nowogardu, Słupska i Trójmiasta. Przetargi na pozostałe odcinki mają ruszyć po 2015 r.

Droga ekspresowa S7

Trasa ma łączyć Gdańsk, Warszawę, Kielce, Kraków z Podhalem. Na północ od Warszawy najdłuższe gotowe odcinki to fragment Elbląg – Miłomłyn, Olsztynek – Nidzica. Na odcinki Miłomłyn – Olsztynek i Nidzica – Napierki trwają przetargi. Oba fragmenty mają powstać do końca 2017 r. Na południe od stolicy gotowe są odcinki Grójec – Jedlińsk pod Radomiem, Skarżysko-Kamienna – Kielce, obwodnica Jędrzejowa i Stróża – Lubień. Trwają przetargi na odcinki Radom – Skarżysko i Kielce – Jędrzejów – granica z Małopolską. GDDKiA szuka też wykonawcy odcinka wschodniej obwodnicy Krakowa wraz z mostem na Wiśle. Te fragmenty mają powstać do końca 2017 r.

Droga ekspresowa S8

Trasa ma łączyć Wrocław z Łodzią, Warszawą i Białymstokiem. Odcinek Wrocław – Walichnowy jest otwarty. Odcinek Walichnowy – Sieradz ma być gotowy jesienią tego roku, a fragment Sieradz – Łódź na początku przyszłego. Gotowy jest odcinek z Piotrkowa Trybunalskiego do Radziejowic, na budowę odcinka Radziejowice – Paszków trwa przetarg, droga ma powstać do 2017 r., a kolejny fragment – obwodnica Janek i Raszyna – jest w budowie. Trwa także przebudowa Trasy Armii Krajowej i mostu Grota w Warszawie. Prace w tych trzech miejscach mają się zakończyć jesienią 2015 r. Do 2017 r. ma też powstać odcinek Marki Radzymin oraz brakujące odcinki S8 w województwie podlaskim. Na wykonanie tych inwestycji trwają przetargi.

Droga ekspresowa S10

Trasa ma połączyć Szczecin z Płońskiem. Na razie gotowe są obwodnice Stargardu Szczecińskiego, Wyrzyska, Torunia i fragment Stryszek – Białe Błota. Daty budowy pozostałych nie są znane.

Droga ekspresowa S11

Ma połączyć Koszalin z autostradą A1 w Pyrzowicach. Na razie kierowcą mogą jeździć fragmentami w rejonie Poznania i Ostrowa Wlkp. Budowa obwodnicy stolicy Wielkopolski ma się zakończyć we wrześniu br., natomiast obejście Jarocina ma powstać do 2017 r.

Droga ekspresowa S12

Trasa ma łączyć Piotrków Tryb. z granicą ukraińską w Dorohusku. Na razie gotowy jest fragment obwodnicy Puław i odcinek Lublin - Piaski, trwa przetarg na dokończenie obwodnicy Puław, ma ona powstać do końca 2017 r.

Droga ekspresowa S14

To zachodnia obwodnica Łodzi i Pabianic – istnieje tylko jej pierwszy odcinek od węzła z drogą S8 do przedmieść Łodzi. Termin budowy kolejnych fragmentów nie jest znany.

Droga ekspresowa S17

Trasa ma połączyć Warszawę z granicą ukraińską w Hrebennem. Istniejące fragmenty to obwodnica Garwolina, odcinek Kurów – Jastków i Lublin – Piaski. Budowa obwodnicy Lublina ma się zakończyć w tym roku, choć na odcinku Jastków – Lublin Sławinek są problemy z osiadaniem gruntu. Na budowę drogi Warszawa – Kurów trwa przetarg. Trasa ma powstać do 2019 r.

Droga ekspresowa S19

Ma połączyć granicę z Białorusią w Kuźnicy z Białymstokiem, Lublinem, Rzeszowem i granicą słowacką w Barwinku. Na razie gotowe są pojedyncze fragmenty, w tym część obwodnicy Rzeszowa. Trwają przetargi na fragmenty obejść Lublina i Rzeszowa oraz odcinek Stobierna – Sokołów Małopolski. Ich budowa ma się zakończyć w 2017 r. Do 2020 r. ma powstać cała trasa Lublin – Rzeszów.

Droga ekspresowa S22

Łączy drogę S7 z granicą rosyjską w Grzechotkach. Jednojezdniowa trasa jest gotowa.

Droga ekspresowa S51

Ma łączyć drogę S7 z Olsztynem. Istnieje jej tylko początkowy fragment. Pozostałe mają powstać do 2017 r., już trwają przetargi.

Droga ekspresowa S61

Ma połączyć drogę S8 z granicą litewską w Budzisku. Trwa budowa obwodnic Augustowa (wraz z drogą krajową nr 8, planowane zakończenie jesień 2014 r.) oraz Szczuczyna (trwa nowy przetarg, droga ma powstać do 2016 r.). Rząd zapowiada budowę obwodnicy Suwałk do 2017 r.

Droga ekspresowa S69

Połączy Bielsko-Białą z granicą słowacką w Zwardoniu, istniejące fragmenty to odcinki obwodnic Bielska-Białej i Żywca oraz trasa Milówka – Myto z najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. Na dokończenie budowy odcinka Bielsko-Biała – Żywiec trwa przetarg. Droga ma powstać do 2016 r.

Droga ekspresowa S74

Połączy Sulejów z Niskiem, jedyny istniejący fragment to odcinek Kielce – Cedzyna. Reszta trasy ma powstać po 2015 r.

Droga ekspresowa S79

Gotowa droga w stolicy między węzłami Lotnisko a Marynarska.

Droga ekspresowa S86

Gotowa trasa z Katowic do Sosnowca.

Zobacz też: Niemieckie autostrady mają być płatne dla wszystkich za półtora roku

Bartosz Gubernat 

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty