Masz samochód służbowy do dyspozycji po pracy? Zapłacisz podatek (WIDEO)

redakcja.regiomoto
Podatek od samochodu służbowego
Podatek od samochodu służbowego
Od 1 stycznia 2015 r. zmieniają się zasady opodatkowania wykorzystywania aut firmowych do celów prywatnych. Kwota daniny będzie uzależniona od pojemności silnika i liczby dni, w których pracownik używał samochodu.
Podatek od samochodu służbowego
Podatek od samochodu służbowego

Prywatny użytek służbowych aut od lat był traktowany przez fiskusa jako przychód, od którego pracownik powinien zapłacić podatek dochodowy. Nie było jednak jasnych zasad naliczania tego podatku. Zmiany w prawie, które ustalają te reguły, wchodzą w życie z początkiem nowego roku.

Źródło: infoWire.pl

- Właściwie każdy przychód jest opodatkowany, więc korzystanie z auta służbowego do celów prywatnych również. Do tej pory nie było jasnej wykładni, jak należy rozliczać te podatki – mówi serwisowi infoWire.pl Marek Siudaj z Tax Care.

Od nowego roku ma się to zmienić. Wysokość przychodu, od którego pracodawca musi rozliczyć podatek, warunkowana będzie przez pojemność silnika. Jeśli auto firmowe ma silnik o pojemności 1600 ccm lub mniej, pracownikowi zostanie policzony miesięczny przychód w wysokości maksymalnie 250 zł. W przypadku, gdy pojemność silnika będzie większa, przychód ten wyniesie co najwyżej 400 zł.

Zobacz też: Jeździsz samochodem służbowym po pracy? Wkrótce zapłacisz podatek ryczałtowy

- Dokładna kwota zależeć będzie od liczby dni, w których auto służbowe było wykorzystywane do celów prywatnych. Jeśli będzie to dzień w miesiącu, przychód wyniesie jedną trzydziestą ustalonej sumy, jeśli dwa dni – dwie trzydzieste, i tak dalej. Jest to rozwiązanie korzystne, ponieważ wyraźnie określono, jak należy się rozliczać, a wprowadzone stawki są niższe niż te, które do tej pory naliczały urzędy skarbowe – uważa ekspert.

Na podstawie kwoty przychodu będzie odliczany podatek dochodowy, który zapłaci pracownik.

- Wydaje się jednak, że największy problem nie został rozwiązany – ciągle brakuje definicji, czym jest użytek samochodu firmowego do celów prywatnych. Interpretacji jest wiele. Zdaniem niektórych izb skarbowych nawet dojazd autem służbowym do miejsca pracy należy traktować jako przychód i obciążać podatkiem – informuje rozmówca. - Kwestia jest zawiła i powinna zostać jak najszybciej rozstrzygnięta.

Opr. DKO na podstawie materiałów serwisu infowire.pl 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty