Jaki jest stan dróg krajowych w Kujawsko-Pomorskiem?

gazeta.pomorska
Jaki jest stan dróg krajowych w Kujawsko-Pomorskiem?
Jaki jest stan dróg krajowych w Kujawsko-Pomorskiem?
Kierowcy wciąż skarżą się na wyboje, koleiny, wyrwy i brak poboczy. W takim stanie kwalifikującym się do natychmiastowego remontu jest w regionie ponad 16 procent dróg krajowych. Najlepiej jeździ się DK10, najgorzej DK 91.
Jaki jest stan dróg krajowych w Kujawsko-Pomorskiem?
Jaki jest stan dróg krajowych w Kujawsko-Pomorskiem?

Droga krajowa nr 10 jest dobra prawie w 72 procentach, co i tak daje jej 5 miejsce w kraju. "Szesnastka" to droga dobra w prawie 71 procentach. W najgorszym stanie, na trzecim miejscu w rankingu złych dróg, jest DK 91, czyli dawna "jedynka" (17,8 proc. stanu złego).

W ostatnim roku stan głównych dróg w województwie w złym stanie zmniejszył się z 25 do 16,6 procent - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W porównaniu do roku 2008 jest to spadek prawie 50-procentowy, który przekłada się na zmniejszenie liczby ofiar wypadków. W roku 2008 na drogach krajowych województwa zginęły 102 osoby, rannych zostało 530. W roku 2012 zabitych było 67, rannych 337.

- Owszem, jakość dróg poprawia się. To widać - stwierdza Adam Wełna, bydgoski przedsiębiorca jeżdżący po całym kraju. - Ale na Kujawach i Pomorzu widać prowincjonalność dróg, nawet w porównaniu z województwem podlaskim. U nas, nawet te wyremontowane, są na ogół wąskie i to tak, że tiry wymijają się uderzając niemal lusterkami bocznymi. Co gorsza, nie można zjechać, bo mnóstwo dróg nie ma utwardzonych poboczy.

- Remonty dróg przeprowadzamy według ścisłych zasad. Określa je matematyczny algorytm, w którym brane są pod uwagę stan nawierzchni, natężenie ruchu i liczba ofiar - wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału GDDKiA.

Wszystko za 70 milionów
Właśnie taką sumę - ok. 70 mln zł - wydano w ubiegłym roku na remonty i przebudowy dróg krajowych w Kujawsko-Pomorskiem. W tym roku bydgoska GDDKiA chciałaby co najmniej tyle samo funduszy, ale te nie zostały jeszcze przez centralę zatwierdzone.

Czołowe inwestycje naszego regionu w minionym roku to: rozbudowa i wzmocnienie nawierzchni drogi krajowej nr 1 na odcinku Toruń - Włocławek, wzmocnienie DK 10 z Dobrzejewic do Blinna, budowa drogi łączącej węzeł Grudziądz na autostradzie A1 z drogą nr 55 oraz budowa węzła Turzno na A1.
Wyremontowano nawierzchnie na 42 odcinkach dróg, a w ramach programu zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych przebudowano 5 skrzyżowań na DK nr 10 i jedno na DK 15 w Gniewkowie.

Ważną sprawą jest także budowa automatycznych wag. To system tzw. preselekcyjnego ważenia pojazdów. Takie wagi zamontowano w Trzeciewnicy i Karnikowie na DK 10 oraz w Żegotkach i Chorągiewce na DK 15. Przygotowano również miejsca do bezpiecznego ważenia pojazdów na DK 25 między Jaksicami a Złotnikami Kujawskimi, na DK 91 między Dolną Grupą a Warlubiem oraz na DK 15 w Chorągiewce.

Jak szacuje GDDKiA, na likwidację wszystkich zaległości remontowych w całym kraju potrzeba 6,7 mld zł.

(M) 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty