Od kiedy wprowadzono w naszym województwie listę oznaczonych miejsc, w których dokonywany jest radarowy pomiar prędkości, policjanci stoją zwykle w oświetlonych punktach, gdzie jest miejsce, aby bezpiecznie zatrzymać samochód. Niestety, wciąż zdarzają się wyjątki od tej reguły.

- policjant umundurowany okazuje legitymację służbową na żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu;
- policjant nieumundurowany okazuje legitymację służbową bez wezwania.
Policjanta obowiązuje zatem szereg wytycznych, do których musi się stosować przeprowadzając kontrolę drogową. Jeśli tego nie robi i np. zatrzymuje samochód w deszczu na łuku drogi, stwarzając zagrożenie w ruchu, możemy złożyć pisemną skargę do jego przełożonego - komendanta miejskiego. Jeśli ten ostatni uzna skargę za słuszną, wobec policjanta najczęściej zostają wyciągnięte konsekwencje służbowe. My zaś powinniśmy na naszą skargę otrzymać pisemną odpowiedź.
Nadkom. Jarosław Mentel, zastępca naczelnika SRD KMP w Katowicach
Każdemu kierowcy przysługuje prawo odmówienia przyjęcia mandatu karnego. Wówczas policjant sporządza wniosek o ukaranie, który następnie kierowany jest do właściwego sądu grodzkiego. Sąd grodzki jako organ niezawisły bada sprawę i orzeka, biorąc pod uwagę m.in. argumentację osoby odmawiającej przyjęcia mandatu.
O braku odpowiedzialności można by mówić wtedy, kiedy pomiędzy nieprawidłowym przeprowadzeniem kontroli a popełnionym wykroczeniem istniałby związek - tzn. kierujący popełniłby wykroczenie stosując się do niewłaściwych poleceń policjanta. Taka sytuacja z pewnością nie ma miejsca w przypadku popełnienia przez kierowcę wykroczenia i późniejszej kontroli - nawet jeśli ta ostatnia nie jest przeprowadzana jak należy.
Rajd Pojazdów Zabytkowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?