
Uszkodzone opony, felgi czy elementy zawieszenia bądź urwane tłumiki możemy naprawiać na koszt zarządcy drogi, jeżeli są one skutkiem złego stanu nawierzchni. Dochodzenie odszkodowania nie jest jednak łatwe, gdyż zarówno zarządcy drogi, jak i ich ubezpieczyciele, często przerzucają winę na kierowców, tłumacząc, że nie dostosowali prędkości do warunków drogowych albo zignorowali ostrzeżenia o złej nawierzchni.
Zarządca ma obowiązek utrzymywać drogę i chodniki w należytym stanie, koordynować roboty w pasie drogowym, przeprowadzać okresowe kontrole dróg i mostów, wykonywać roboty interwencyjne, konserwacyjne, porządkowe i zabezpieczające. Remontowane bądź zniszczone odcinki dróg powinien odpowiednio oznakować. Do jego obowiązków należy również przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników, np. poprzez wprowadzanie ograniczeń lub zamykanie drogi dla ruchu. Zarządca drogi odpowiada także wtedy, gdy uszkodzenia powstały na skutek wichury, powodzi czy ulewy i nie zostały odpowiednio szybko zlikwidowane ani oznaczone.
Do kogo po odszkodowanie?
Jeśli uszkodziliśmy auto na dziurawej drodze, to w pierwszej kolejności musimy ustalić, kto jest odpowiedzialny za dany odcinek drogi. Informacji takiej powinien nam udzielić urząd gminy bądź miasta.
Za stan drogi krajowej odpowiada generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad, za drogę wojewódzką - zarząd województwa, za powiatową – zarząd powiatu, za drogę gminną – wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Utrzymanie w należytym stanie płatnej autostrady to obowiązek koncesjonariusza. Za drogę wewnętrzną odpowiada podmiot zarządzający nieruchomością. Zarządca drogi może powierzyć wykonywanie obowiązków odrębnemu podmiotowi. W większych miastach zajmują się tym niekiedy miejskie zarządy dróg.
Następnie powinniśmy sprawdzić, czy zarządca drogi ma polisę OC. Ubezpieczenie to jest dobrowolne, ale większość zarządców je wykupuje. Jeżeli zarządca drogi ma polisę OC, to wówczas roszczenie składamy do ubezpieczyciela.
Jak udokumentować roszczenie?
Żądając naprawienia auta na koszt zarządcy drogi musimy jak najszybciej złożyć nasze roszczenia na piśmie i udowodnić, że do szkody doszło na konkretnej drodze i że jest ona wynikiem kiepskiej nawierzchni drogi oraz że między działaniem bądź zaniechaniem zarządcy drogi a szkodą istnieje związek przyczynowy. Odszkodowanie od zarządcy drogi przysługuje zasadniczo wtedy, gdy kierowca wykaże, że mimo przestrzegania wszelkich zasad ruchu drogowego nie był w stanie uniknąć szkody, a zarządca jest winny zaniedbania swoich obowiązków.
O zgromadzeniu dowodów trzeba pomyśleć od razu po zdarzeniu. Przede wszystkim przydadzą się zdjęcia, które udokumentują zarówno uszkodzenia pojazdu, jak i ogólny plan z charakterystycznymi punktami, pokazujący, że do zdarzenia doszło w danym miejscu. Jest to o tyle ważne, że zarządca drogi może naprawić uszkodzoną nawierzchnię i trudno będzie nam udowodnić, że była ona przyczyną uszkodzenia pojazdu.
Przyda się także notatka policyjna, o ile zdecydujemy się wezwać policję, a także oświadczenia świadków czy osób, które mieszkają w pobliżu miejsca zdarzenia. Wysokość kosztów naprawy dokumentujemy rachunkami, możemy także skorzystać z usług rzeczoznawcy PZMot i przedstawić jego opinię na temat uszkodzeń pojazdu oraz koniecznych napraw.
Zarządcy dróg czasami podnoszą, że zamieścili oznakowania o złym stanie dróg. Jeżeli rzeczywiście było takie ostrzeżenie, a kierowca je zignorował, wówczas zarządca nie ponosi odpowiedzialności. Nie otrzymamy odszkodowania także wtedy, gdy zarządca nie miał czasu na uprzątniecie drogi, np. gdy uszkodziliśmy auto bezpośrednio po wichurze, która spowodowała uszkodzenie nawierzchni.
Zarządca odpowiada zarówno za uszkodzenie auta, jak i koszty majątkowe będące konsekwencją szkody na osobie, takie jak np. leczenie czy rehabilitacja poszkodowanego w wyniku takiego wypadku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Apple AirPods 2 biały (MV7N2ZM/A)
Nowe AirPods to słuchawki bezprzewodowe wymyślone …
kup teraz

Beyerdynamic DT 900 Pro X Czarny
Beyerdynamic DT 900 PRO X Słuchawki studyjne do od…
kup teraz

Pioneer HDJ-X5-K czarny
Pioneer DJ stworzył nową linię DJskich słuchawek, …
kup teraz

Beyerdynamic DT770M 80Ohm
BEYERDYNAMIC DT770M Profesjonalne DT770M to słucha…
Pirat drogowy w Lublinie