DTŚ w Gliwicach otwarta. To alternatywa dla A4 [video]

Bartosz Pudełko
Fot. A. Gola/ B. Pudełko
Fot. A. Gola/ B. Pudełko
W środę oficjalnie otwarty został pierwszy odcinek DTŚ w Gliwicach. To fragment biegnący od granicy z Zabrzem do węzła z ul. Kujawską. Po drodze znajduje się największy i najważniejszy węzeł - połączenie z autostradą A1.
Fot. A. Gola/ B. Pudełko
Fot. A. Gola/ B. Pudełko

- To ważny dzień nie tylko dla Gliwic, ale i całej aglomeracji ze względu na węzeł autostrady A1 i Drogowej Trasy Średnicowej. Budowa DTŚ to inwestycja wyjątkowo trudna, a im dalej, tym trudniejsza, co widać na przykładzie odcinka G2. Warto jednak było starać się o ten projekt - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

W środę w samo południe właśnie na wspomnianym węźle oficjalnie otwarty został pierwszy gliwicki odcinek średnicówki - G1. To 2,8-kilometrowy fragment ciągnący się od granicy z Zabrzem (tu do tej pory kończyła się DTŚ) do ul. Kujawskiej. Na jego trasie znajduje się 5 obiektów inżynieryjnych w tym dwa węzły: z A1 i ul. Kujawską.

DTŚ to alternatywa dla A4
Otwarcie nowego odcinka DTŚ w Gliwicach, to nie tylko ulga dla zmotoryzowanych mieszkańców Gliwic i okolic, a więc Zabrza i Rudy Śląskiej, ale i sporej części województwa śląskiego. Nowo otwarty odcinek G1 umożliwia dotarcie na przykład z Rybnika, Żor, czy Wodzisławia Śląskiego do Katowic, z ominięciem rozkopanej i zwężonej autostrady A4 i tworzących się na kilku jej odcinkach korków.

Węzeł z A1 jest największy na trasie całej średnicówki. Zapewnia bezkolizyjne zjazdy i wjazdy we wszystkich kierunkach. Składa się na niego most nad autostradą i Kłodnicą o długości 450 metrów i osiem łącznic. Wszystkie drogi na węźle wraz z łącznicami liczą prawie 3,9 km długości. Do wybudowania wszystkich obiektów wykorzystano 61 tys. metrów sześciennych betonu i 8 tys. ton stali. Budowa trwała od 2012 roku i kosztowała ponad 287 mln zł.

W budowie jest jeszcze jeden odcinek - 5,6 km fragment G2 biegnący przez centrum Gliwic. Jest gotowy w ok. 50 proc.

- Jestem przekonany, że nie ma już zagrożenia i odcinek uda się zakończyć pod koniec przyszłego roku - zapowiedział Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego.

qd6M34nwq9I

                                                                                                   Źródło: Dziennik Zachodni

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty