Aż 83 proc. polskich kierowców zapina pasy, ale na tle Europy to nadal słabo

redakcja.regiomoto
Pasy bezpieczeństwa częściej zapinają kobiety
Pasy bezpieczeństwa częściej zapinają kobiety
W takich krajach jak Francja, Niemcy czy Szwecja pasy bezpieczeństwa zapina 95 proc. kierowców. Tymczasem jazda bez zapiętych pasów może sprawić, że nawet niegroźna z pozoru stłuczka, skończy sie poważnymi obrażeniami.
Pasy bezpieczeństwa częściej zapinają kobiety
Pasy bezpieczeństwa częściej zapinają kobiety

Badania pokazujące, jaki odsetek kierowców i pasażerów w Polsce zapina pasy przeprowadziła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Częściej o tym obowiązku pamiętają kobiety niż mężczyźni.

Aż 83 proc. kierowców i 87 proc. pasażerów z przodu zapina w Polsce pasy bezpieczeństwa w samochodach osobowych. Na tylnych siedzeniach pasy zapina już tylko nieco ponad połowa pasażerów.

Z zapiętymi pasami częściej jeździmy na drogach krajowych i w dużych miastach (ponad 85 proc. wszystkich osób siedzących w pojeździe). Wraz z klasą drogi poziom zapinania pasów spada i na drogach powiatowych wynosi już tylko 66 proc.

Źródło: TVN Turbo/x-news

Nieco częściej pasy stosują także kobiety niż mężczyźni (85 proc. w porównaniu do 81 proc.), a w porównaniu do innych grup wiekowych pasy zdecydowanie rzadziej zapinają osoby młode w wieku ok. 18-24 lat (73 proc.).

W innych pojazdach stopień zapinania pasów był zdecydowanie niższy i wynosił:

- w samochodach ciężarowych – 36 proc.,
- w ciężarowych z przyczepą – 54 proc.,
- w samochodach dostawczych – 66 proc.,
- w taksówkach – 26 proc..

Mimo poprawy, sytuacja w naszym kraju ciągle odbiega od większości krajów Unii Europejskiej, gdzie w samochodach osobowych poziom zapinania pasów jest wyższy i tylko dla kierowców i pasażerów siedzących z przodu wynosi powyżej 90 proc.

Badania dot. stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce, przeprowadzili na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD, eksperci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej przy okazji zeszłorocznych pomiarów prędkości (raport z badań prędkości znaleźć można tutaj). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Budowa S6 za węzłem Bożepole Wielkie postępuje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty