Jak fałszują paliwo

(mp)
Najczęstszym sposobem fałszowania paliw w Polsce nie jest dolewanie do nich wody. Nieuczciwi właściciele stacji benzynowych i hurtowni paliw mają na to lepsze sposoby.

Przedstawiciele Centralnego Laboratorium Naftowego (CLN) oraz Inspekcji Handlowej (IH) obalili mit, jakoby dolewanie wody do benzyny i oleju napędowego było najbardziej popularną metodą oszukiwania klientów.

 

Jak fałszują  paliwo

Woda bardzo źle rozpuszcza się w benzynie, przez co proceder ten jest mało opłacalny dla właścicieli stacji i hurtowni, a wykrycie go przez kierowcę jest łatwe. Zdaniem Andrzeja Kulczyckiego, dyrektora CLN, obecność wody w paliwie to wynik niechlujstwa. Zbyt rzadko czyszczone są zbiorniki służące do przechowywania paliw. W sposób naturalny na ich ścianach skrapla się  powietrze, co powoduje pojawianie się wody.

 

Do fałszowania benzyny wykorzystuje się najczęściej tanie komponenty odpadowe m.in. rozpuszczalniki i substancje popirolityczne. Te ostatnie mogą powodować degradację elementów gumowych układu paliwowego. Obniżanie jakości oleju napędowego polega zazwyczaj na dolewaniu do niego lekkiego oleju opałowego o niskich właściwościach smarowania. Jest to szkodliwe szczególnie dla pompy paliwowej, która ulega szybszemu zużyciu.

 

Kontrole przeprowadzone niedawno przez Inspekcję Handlową podległą Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazały, że w 16 proc. wypadków paliwo nie spełniało wymagań wynikających z przepisów. W zeszłym roku ilość nieprawidłowości była dwukrotnie większa.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty