500 zł za odholowanie samochodu. Czy to legalne?

Mariusz Michalak
Fot. Paweł Łacheta
Fot. Paweł Łacheta
Pojazd może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela. Kiedy może się tak stać określa Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia go w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dzieje się tak również w przypadku nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c. Wynika z niego, że policjant jest uprawniony do korzystania z pojazdu zarejestrowanego w kraju niebędącym państwem członkowskim, jeżeli brakuje polisy OC.

Fot. Piotr Warczak Na koszt właściciela pojazd z drogi zostanie usunięty w przypadku przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu. Taki sam los spotka pojazd w przypadku pozostawienia go nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby niepełnosprawne. Zostanie usunięty również kiedy jest pozostawiony w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Właściciel poniesie koszty usunięcia pojazdu w przypadku kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania. Wyjątkiem jest posiadanie pokwitowania od policji po zatrzymaniu prawa jazdy.

Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:

  • kierowała nim osoba:

  • znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

  • nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu;

  • jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.

Może być przemieszczony lub usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Odstąpienie od usunięcia pojazdu

Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu. Blokadę zakłada policja lub straż miejska.

Od usunięcia pojazdu odstępuje się, jeżeli przed wydaniem dyspozycji jego lub w trakcie usuwania ustaną przyczyny jego usunięcia. Jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia spowodowało powstanie kosztów, do ich pokrycia jest obowiązany właściciel pojazdu.

Koszty usunięcia pojazdu

Pojazd usunięty z drogi umieszcza się na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Rada powiatu ustala corocznie w drodze uchwały wysokość opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu
Tak przedstawia się maksymalna wysokość stawek w 2018 roku:

a) rower lub motorower - za usunięcie - 113 zł; za każdą dobę przechowywania - 20 zł,
b) motocykl - za usunięcie - 223 zł; za każdą dobę przechowywania - 27 zł,
c) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t - za usunięcie - 486 zł; za każdą dobę przechowywania - 40 zł,
d) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t - za usunięcie - 606 zł; za każdą dobę przechowywania - 52 zł,
e) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t - za usunięcie - 857 zł; za każdą dobę przechowywania - 75 zł,
f) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t - za usunięcie - 1263 zł; za każdą dobę przechowywania - 136 zł,
g) pojazd przewożący materiały niebezpieczne - za usunięcie - 1537 zł; za każdą dobę przechowywania - 200 zł.

W przypadku odebrania przez właściciela pojazdu w czasie krótszym niż 24 godziny, do kwoty za usunięcie pojazdu i tak zostanie doliczona kwota za dobę przechowywania. Naliczana jest ona w momencie wjazdu na parking. W przypadku pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t będzie to zatem maksymalnie 526 zł (za usunięcie - 486 zł; za dobę przechowywania - 40 zł).

Starosta w stosunku do pojazdu usuniętego z drogi występuje do sądu z wnioskiem o orzeczenie jego przepadku na rzecz powiatu, jeżeli prawidłowo powiadomiony właściciel lub osoba uprawniona nie odebrała pojazdu w terminie trzech miesięcy od dnia jego usunięcia. Jeżeli usunięty pojazd nie jest zarejestrowany w żadnym z państw członkowskich Unii Europejskiej, przekazuje się go właściwemu miejscowo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego w celu uregulowania jego sytuacji zgodnie z przepisami prawa celnego.

Pojazd może być usunięty z drogi zgodnie z art. 50a ustawy w przypadku gdy jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Wtedy zgodnie z art. 50a ust. 2 ustawy_, _nieodebranie pojazdu w terminie 6 miesięcy od dnia jego usunięcia skutkuje uznaniem go za porzucony z zamiarem wyzbycia się, a sam pojazd przechodzi na własność gminy z mocy ustawy. Nieopłacone koszty usunięcia pojazdu zostaną wyegzekwowane od jego właściciela w drodze postępowania cywilnego. 

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie