Wyjazd na święta. Na to zwraca uwagę ekspert bezpiecznej jazdy

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Ważne jest sprawdzenie czasu dojazdu i dodanie 10-20% na nieprzewidziane okoliczności oraz postoje.
Ważne jest sprawdzenie czasu dojazdu i dodanie 10-20% na nieprzewidziane okoliczności oraz postoje. Przemyslaw Swiderski
Jeśli planujesz wyjazd na święta lub sylwestra samochodem, warto starannie zaplanować podróż. Najlepiej zacząć od zatankowania auta i uzupełnienia płynu do spryskiwaczy przynajmniej dzień wcześniej. Kolejny krok to sprawdzenie czasu dojazdu i dodanie 10-20% na nieprzewidziane okoliczności oraz postoje. Jeżeli prognoza pogody na wybrany termin wskazuje na trudne warunki atmosferyczne, lepiej pojechać trasą prowadzącą głównymi drogami. O czym jeszcze pamiętać?

Ważne, aby kierowca przez cały czas zachował spokój. Często podróże świąteczne odbywają się w gronie rodzinnym. Jest stres, hałas, rozmowy i pośpiech. Prowadzący auto musi przede wszystkim koncentrować się na drodze i bezpiecznie dowieźć wszystkich na miejsce – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Co jeszcze kierowca może zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do wyjazdu?

Skontroluj ustawienie fotela

Wielu kierujących nie sprawdza i nie poprawia ustawienia fotela. Jest ono istotne przede wszystkim ze względu na widoczność, sprawne manewrowanie kierownicą oraz skuteczne zadziałanie systemów bezpieczeństwa w przypadku kolizji czy wypadku. Kierowca powinien mieć wypozycjonowany fotel na takiej wysokości, żeby wzrok znajdował się mniej więcej na środku szyby. Zbyt niskie ustawienie ogranicza widoczność, a zbyt wysokie zwiększa ryzyko obrażeń w razie wypadku. Następnie trzeba zweryfikować odległość od pedałów i kierownicy, nachylenie oparcia i ustawienie zagłówka.

Zapnij pasy bezpieczeństwa

Zadaniem pasów jest absorbowanie głównej siły uderzenia oraz utrzymanie ciała na miejscu. Pasy amortyzują silne uderzenia i pozwalają uniknąć uderzenia o deskę rozdzielczą, kierownicę bądź w przypadku pasażerów siedzących na tylnych siedzeniach – o fotele znajdujące się z przodu. Istotne jest nie tylko, aby pasy były zapięte, ale także pozostały prawidłowo zapięte. W czasie dłuższych podróży pasażerowie mogą przyjmować różne pozycje czy przeciągać pasy dla wygody, ale niestety wtedy nie spełnią one swojej roli w przypadku niebezpiecznej sytuacji.

Jedź płynnie i zachowaj bezpieczną odległość

Płynna jazda z dostosowaną do warunków i przepisów prędkością, bez szarpnięć i gwałtownych manewrów, przewidywalna dla innych uczestników ruchu, pozwala zmniejszyć ryzyko wypadku. Również w przypadku zachowania większej odległości od poprzedzającego pojazdu, kierowca ma więcej czasu na reakcję i zauważenie awaryjnych okoliczności.

To pomoże kierowcy

Zamiast napojów energetycznych w podróż lepiej zabrać wodę i tabliczkę gorzkiej czekolady. Taka energia jest zdecydowania korzystniejsza dla organizmu – umiarkowana konsumpcja ciemnej czekolady poprawia funkcjonowanie mózgu i wpływa na skupienie.

Temperatura w pojeździe ma wpływ na sprawność motoryczną kierowcy – jej optymalna wartość w samochodzie to 20-22°C - zbyt niska nie jest komfortowa, zaś za wysoka obniża koncentrację.

Skupienie uwagi kierowcy na drodze to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznej jazdy – nic i nikt nie powinno rozpraszać kierującego pojazdem - kierowcy muszą często podjąć od 8 do 12 decyzji na jeden kilometr mając na to mniej niż pół sekundy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty