Zgodnie z projektem zwrot przysługuje niezależnie, czy auto trafiło do naszego kraju z innego państwa wspólnotowego (obrót wewnątrzwspólnotowy) czy spoza Unii Europejskiej (import). O pieniądze będą mogli starać się tylko ci, którzy w momencie składania wniosku będą właścicielami aut. Zwrot nie obejmie więc firm, które sprowadzały pojazdy, po czym je sprzedawały.
- Wyszliśmy z założenia, że zarabiający na sprzedaży aut powetowali sobie w ich cenach koszty akcyzy. W związku z tym nie dotyczą ich zapisy Ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego - mówi Maria Hiż z Ministerstwa Finansów.

Zwrot akcyzy można będzie uzyskać, gdy wysokość zadeklarowanej i zapłaconej akcyzy przewyższy kwotę akcyzy zawartą w średniej wartości rynkowej podobnego samochodu osobowego, nie pochodzącego z zagranicy, zarejestrowanego w kraju.
Zwrot obejmuje różnicę między tymi kwotami zgodnie ze wzorem Z = a - n, gdzie "Z" oznacza kwotę zwrotu akcyzy, "a" - kwotę akcyzy już zapłaconej, "n" - akcyzę obliczoną z ceny samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju ustalaną:
- dla aut osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 2000 cm3 zgodnie z wzorem: n = (średnia wartość rynkowa samochodu : 1,22 : 1,136) x 0,136
- dla pozostałych aut osobowych, zgodnie ze wzorem: n = (średnia wartość rynkowa samochodu : 1,22 : 1,031) x 0,031
Średnią wartością rynkową samochodu osobowego jest wartość pojazdu ustalana na podstawie obowiązującej na rynku krajowym, w miesiącu zapłaty akcyzy albo importu samochodu, średniej ceny auta zarejestrowanego na terytorium kraju tej samej marki, modelu, roku produkcji, wyposażenia oraz o przybliżonym stanie technicznym, co sprowadzony albo importowany samochód, od którego zapłacono podatek akcyzowy.
Przykład
1. Obliczenie akcyzy zawartej w cenie samochodu, zarejestrowanego na terytorium kraju ("n") - wariant dla auta o pojemności skokowej silnika poniżej 2000 cm3 (przykładowo średnia wartość rynkowa VW Golfa 1,6 l z 1994 r. = 7 700,00 zł (wg np. publikatora Eurotax).