Zweryfikują uprawnienia niepełnosprawnych

Monika Pawlak
Łódzka straż miejska zaczyna od poniedziałku surowe kontrole kierowców, parkujących na kopertach dla niepełnosprawnych.

Za zajmowanie miejsca bez uprawnień nadal jest mandat w wysokości 100 zł, ale to nie koniec. Strażnicy będą zabierać także karnety, uprawniające do parkowania.

 

- Odeślemy je do miejskiego biura osób niepełnosprawnych, które sprawdzi, czy kierowca posługujący się kartą ma do tego prawo - mówi Waldemar Walisiak, zastępca komendanta straży miejskiej. - Wiemy, że przywileje są często nadużywane, chcemy takie przypadki wyeliminować.

Zweryfikują uprawnienia niepełnosprawnych

 

Kontrole będą prowadzić patrole straży w całym mieście. Każdy kto zaparkuje na kopercie albo wyjedzie z niej, będzie musiał udowodnić funkcjonariuszom, że ma prawo do przywileju. Jeśli nie będzie umiał tego udowodnić, jego karnet zostanie "zarekwirowany".- W uzasadnionych przypadkach bezpowrotnie - zastrzega Walisiak.

 

Problem z miejscami parkingowymi dla niepełnosprawnych istnieje w Łodzi od dawna. Ci, którzy mają do nich prawo, skarżą się (i słusznie), że kopert jest za mało, często są zajęte przez sprawnych kierowców, którym z wygodnictwa nie chce się szukać miejsca postojowego. Nadużywane są także karnety parkingowe osób niepełnosprawnych. Choć trudno to udowodnić, wiadomo, że wiele osób posiada takie karnety, choć nie ma do nich prawa.

 

- Ludzie wykorzystują uprawnienia babci, ciotki czy rodziców i parkują na kopertach, mimo że jadą sami - podkreślają strażnicy. - A karta obowiązuje tylko do przejazdów osób, dla których została wydana.

 

W sierpniu władze miasta zdecydowały się zrobić porządek z parkowaniem na Piotrkowskiej. Niepełnosprawni nadal mogą wjechać na deptak, zatrzymać się na chwilę, ale parkować im nie wolno. W zamian wymalowano dla nich dodatkowe koperty na ulicach przylegających do Piotrkowskiej. Tyle że nadal zajmują je osoby nieuprawnione. Albo używające nie swoich karnetów parkingowych.

 

- Czekamy na zmianę prawa, które pozwoli nam na wystawianie mandatów pięćsetzłotowych i odholowywanie takich aut - mówi komendant Walisiak. - Ale zanim to nastąpi, uporządkujemy karnety.

 

W Łodzi wydano 12 tys. kart parkingowych, ale nikt nie jest w stanie policzyć, ile z nich jest regularnie używanych ani ilu osobom są potrzebne. Wszystkie wątpliwości wyjaśnią kontrole strażników. Ruszą w poniedziałek i potrwają do skutku, czyli do wyeliminowania osób korzystających z przywilejów, których nie mają.

 

Dla kogo są przywileje

 

Osoby niepełnosprawne mają prawo do kart, pozwalających na parkowanie na kopertach. Mają do nich prawo niepełnosprawni bez względu na to czy poruszają się samodzielnie, czy z opiekunem. Karnety wydawane są na podstawie orzeczeń lekarskich przez zespół ds. osób niepełnosprawnych. Na podstawie karnetu można parkować na kopercie tylko wtedy, gdy podróżuje się z osobą uprzywilejowaną. Karta zezwala także na wjazd w ul. Piotrkowską. W Łodzi wydano 12 tys. takich kart, ale nie wiadomo ile osób rzeczywiście z nich korzysta.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty