Znaki drogowe. Będą duże zmiany?

(mm)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Federacja Drogowa Unii Europejskiej w raporcie skierowanym do Komisji Europejskiej domaga się ujednolicenia znaków drogowych. Zmiany miałyby zostać wprowadzone na drogach w całej Europie.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Federacja Drogowa Unii Europejskiej przekonuje, że takie same znaki dla wszystkich krajów w Europie byłyby lepiej widoczne. Wiązałoby się to jednak z wydatkiem wielu milionów złotych.

Warto dodać, że obecnie podróżując po Europie w wielu krajach możemy zauważyć znaki podobne do tych, znajdujących się w Polsce. Jest to związane z podpisaniem w 1968 roku Konwencji Wiedeńskiej. która ramowo określa kształt i symbole stosowane w znakach drogowych.

Nadmiar znaków?

- W porównaniu do krajów zachodnich w Polsce mamy bez wątpienia dużo za dużo pionowych znaków drogowych, często bezsensownych i nikomu nieprzydatnych – mówi Paweł Goller z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. - Często zarządcy dróg są nadgorliwi i stawiają znaki albo niezgodnie z prawem, albo nieadekwatnie do sytuacji. Zapominają przy tym, iż głównym zadaniem znaku drogowego powinna być jego percepcja przez kierującego pojazdem – zauważa ekspert z PIMOT.

Oznakowanie dróg

Oznakowanie dróg musi być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Dz. U. 2002 nr 170 poz. 1393. - Oprócz tego każdy zarządca drogi poprzez prawidłowe ustawienie znaku, próbuje zminimalizować ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia. Oprócz parametrów technicznych drogi (np. krzywizna łuku, kąt nachylenia) zarządca drogi powinien wziąć pod uwagę stan jej nawierzchni oraz warunki techniczne i atmosferyczne na danym jej odcinku. Wypadkową tych parametrów powinna być decyzja o postawieniu (lub nie) odpowiedniego znaku drogowego – przypomina Paweł Goller z PIMOT.

 

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty