Znak B-20 „Stop” narzuca na kierującego pojazdem przede wszystkim ustąpienie pierwszeństwa pojazdom jadącym po drodze przed którą stoi, a ponadto narzuca na kierującego obowiązek bezwzględnego zatrzymania pojazdu przed skrzyżowaniem.
Znak „Stop” nie wyznacza miejsca zatrzymania. Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu, gdzie jest namalowana linia bezwzględnego zatrzymania P-12, tuż przed tą linią. W sytuacji kiedy nie ma linii, należy zatrzymać się w miejscu, gdzie będzie dobra widoczność na drogę przed którą został ustawiony znak.
W przypadku kiedy jedzie przed nami inny pojazd, zatrzymać trzeba się dwa razy. Pierwsze zatrzymanie wynika z warunków ruchu. Dzieje się tak dlatego, że pojazd poruszający się przed nami zatrzymuje się z powodu znaku "Stop". Kiedy odjedzie, ruszamy i zatrzymujemy się ponownie, przed linią P-12.
Jeżeli na skrzyżowaniu występuje sygnalizacja świetlna i znak B-20, to sygnalizator jest zgodnie z hierarchią ważności ponad znakami. Jeśli sygnalizacja świetlna jest wyłączona, znaki pełnią rolę nadrzędną.
W sytuacji kiedy znak „Stop” został ustawiony przed torami tramwajowymi, to należy zatrzymać się przed tymi torami. Kiedy gdy znak „Stop” znajduje się przed torami kolejowymi, to miejsce zatrzymania wyznaczy Krzyż Świętego Andrzeja ustawiony przed torowiskiem.
Niezatrzymanie pojazdu w związku ze znakiem B-20 „stop” zagrożone jest mandatem w wysokości 100 zł i otrzymaniem 2. punktów karnych.
Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji
Rajd Pojazdów Zabytkowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?