Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w przepisach drogowych: Koniec taryfy ulgowej dla nietrzeźwych kierowców

Kamila Nawotnik
Fot. Krzysztof Kapica
Fot. Krzysztof Kapica
Nowe przepisy są krokiem milowym w kwestii podejścia do osób, które postanawiają usiąść za kierownicą, będąc pod wpływem alkoholu. Większości z nich jakimś cudem udaje się dojechać bezpiecznie do domu.

Istnieje jednak wiele – zbyt wiele – sytuacji, w których ta skrajna nieodpowiedzialność skutkuje naruszeniem stanu zdrowia lub śmiercią innych uczestników ruchu drogowego. Na szczęście, dzięki wprowadzonym zmianom, kończy się taryfa ulgowa dla pijanych kierowców, którzy spowodują wypadek drogowy.

Według nowych przepisów Prawo o ruchu drogowym, które weszły w życie z dniem 1 czerwca 2017 roku, sprawców wypadków drogowych znajdujących się w stanie nietrzeźwości czekają minimum 2 lata pozbawienia wolności, zamiast dotychczasowych dziewięciu miesięcy. Co ważne, nie będzie już żadnych okoliczności łagodzących, możliwości zawieszenia wyroku lub skrócenia go. Wcześniej ustawa przewidywała dla takich osób traktowanie ulgowe w przypadku trudnej sytuacji rodzinnej lub zdrowotnej, albo gdy kierowca nie miał karalnej przeszłości.

Ekspresowa droga do więzienia dotyczy nieumyślnych wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz takich, w wyniku których nastąpiły ciężkie obrażenia ciała. Art. 156 §1 Kodeksu Karnego definiuje je jako:

  1. Pozbawienie człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia
  2. inne ciężkie kalectwa, ciężka choroba nieuleczalna lub długotrwała choroba realnie zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub znaczna trwała niezdolność do pracy w zawodzie lub trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

Według oficjalnego raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, tylko w 2016 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu, uczestniczyli w 2967 wypadkach drogowych (co stanowi 8,8% ogółu wypadków), w których śmierć poniosły 383 osoby (12,7% ogółu zabitych), a 3392 osoby odniosły obrażenia (8,3% ogółu rannych). W porównaniu z 2015 r. liczba ta uległa zmniejszeniu o 161 wypadków (-5,1%), w których zabitych było mniej o 24 osoby (-5,9%), a rannych o 172 osoby (-4,8%).

Według art. 115 § 16 kk, o nietrzeźwości mówimy wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

Prawo karne wyróżnia także stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, który wyróżnia się tym, że:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza

Maksymalna kara dla nietrzeźwych, będących sprawcami wypadków ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu któregoś z uczestników, przewidziana przez nowe przepisy, wynosi 12 lat pozbawienia wolności. Dla porównania, jeżeli mówimy o wypadku, którego sprawca był trzeźwy, prawo karne przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, dopuszczając możliwość zawieszenia wykonania kary na okres próby, trwający od roku do trzech lat.

Zmiany wprowadzone z początkiem czerwca uderzają także w zbiegłych z miejsca wypadku i osoby będące pod wpływem środków odurzających, którzy będą teraz traktowani na równi z pijanymi. Uciekinierów czeka kara minimum dwóch lat pozbawienia wolności – niezależnie od obecności lub poziomu alkoholu we krwi. Warto zaznaczyć, że oddalenie się z miejsca wypadku nie zawsze traktowane jest jako ucieczka. O „zbiegnięciu” mówimy wtedy, gdy sprawca oddala się z miejsca zdarzenia w zamiarze uniknięcia odpowiedzialności, w szczególności uniemożliwienia lub utrudnienia ustalenia jego tożsamości, okoliczności zdarzenia i stanu nietrzeźwości (por. wyrok Sądu Najwyższego z 15.03.01 r., sygn. III KKN 492/99, OSNKW 2001/7-8/52). Wspomniana przesłanka uniknięcia odpowiedzialności nie dotyczy jednak sytuacji, w której sprawca ucieka przed samosądem grożącym mu ze strony uczestników lub świadków zdarzenia. W takim przypadku sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia może stanowić okoliczność łagodzącą przy orzekaniu wyroku.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Według raportu z 2016 roku, osoby będące pod działaniem alkoholu najczęściej uczestniczyły w zdarzeniach drogowych w ostatnich dniach tygodnia: soboty (20,7%) i niedziele (17,9%). Najbardziej niebezpiecznym pod tym względem przedziałem czasowym jest okres pomiędzy 16.00 a 22.00, co pokrywa się ze statystyką wszystkich zdarzeń tego typu. W zeszłym roku w tych godzinach doszło do 1430 wypadków z udziałem osób nietrzeźwych. Zginęło w nich 197 osób, a 1526 zostało rannych.

Najczęstszą przyczyną wśród będących pod wpływem alkoholu było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty