Zmiany w przepisach dla kierowców w 2016 roku

Regina Skibińska
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Straż miejska bez fotoradarów i wyższe mandaty – to niektóre ze zmian czekających kierowców w nowym roku.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Rewolucja w ruchu drogowym czekająca młodych kierowców odsunęła się w czasie, ale w styczniu 2016 r. wchodzą w życie inne zmiany przepisów ruchu drogowego.

Fotoradary nie dla straży miejskiej

Od nowego roku straż gminna i miejska będzie musiała ograniczyć się do kontroli ruchu drogowego wobec kierującego niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach i wobec kierowcy, który naruszy przepis o zatrzymaniu lub postoju pojazdów. W ramach kontroli będzie mogła zatrzymać kierującego pojazdem i wylegitymować go.

Skończy się natomiast używanie fotoradarów przez straż gminną (miejską), gdyż przepis o używaniu urządzeń rejestrujących przez te podmioty został uchylony. Strażnicy nie będą mogli używać ani urządzeń przenośnych, ani zainstalowanych w swoich pojazdach. Kontrola prędkości będzie od stycznia domeną jedynie Inspekcji Transportu Drogowego oraz policji.

Rosną mandaty i punkty karne

Od 4 stycznia 2016 r. kierowcy nie przestrzegający przepisów ruchu drogowego będą surowiej karani, gdyż zmienia się taryfikator mandatów i liczba punktów karych, które są przewidziane za konkretne wykroczenia.

Kierowca, który zbiegł z miejsca wypadku, straci prawo jazdy na co najmniej 3 lata.  Niedostosowanie się do tymczasowego lub stałego zakazu prowadzenia pojazdów skutkować będzie karą co najmniej 2 lat pozbawienia wolności.

Naruszający przepisy drogowe kierowcy zostaną bardziej uderzeni po kieszeni. Mandat za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h wyniesie 760 zł, podobnie jak wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Mandaty będą naliczane w inny sposób niż do tej pory i będą zależeć od średniej pensji liczonej według GUS. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym będzie liczone podwójnie, a czterokrotne przekroczenie w przeciągu ostatnich 12 miesięcy to kolejne 50 proc. Mandaty będą ściągały urzędy skarbowe.

Łatwiej będzie też uzbierać 24 punkty karne, gdyż zwiększą się sankcje za poszczególne wykroczenia. A po przekroczeniu 24 punktów kierowca będzie musiał odbyć specjalny kurs. Kolejne przekroczenie limitu punktów w ciągu 5 lat skutkować będzie automatyczną utratą prawa jazdy.

Taryfikator mandatów wzbogaci się też o nowe naruszenia. Spowodowanie zagrożenia poza drogą publiczną karane będzie 6 punktami, a recydywista złapany na jeździe po pijanemu dostanie 10 punktów. Taka sama sankcja grozić będzie za przekroczenie prędkości o 50 km i więcej w obszarze zabudowanym.

Surowsze kary za prowadzenie auta po alkoholu

Przepisy przewidują zaostrzenie sankcji za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Kierowcy, którzy zostaną na tym przyłapani, stracą prawo jazdy co najmniej na 3 lata.

Za popełnienie w tym stanie przestępstwa, którego skutkiem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, grozi kara dożywotniej utraty prawa do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty