Zdążyć przed sobotą, czyli długie kolejki po prawo jazdy

redakcja.regiomoto
Agnieszka Wróblewska
Agnieszka Wróblewska
Białostocki WORD wydłuża godziny pracy. Mimo to przy okienkach do rejestracji ciągle ustawiają się ogromne kolejki. Wiele osób chce zdać egzamin na prawo jazdy według starych zasad. Można to zrobić tylko do piątku.
Agnieszka Wróblewska
Agnieszka Wróblewska

19 stycznia 2013 r. zmienią się egzaminy teoretyczne na wszystkie kategorie prawa jazdy. Będą też wprowadzone m.in. większe ograniczenia wiekowe dla przyszłych kierowców motocykli, ciężarówek i autobusów.

- Mam nadzieję, że uda mi się zapisać na egzamin teoretyczny - mówi Agnieszka Wróblewska, którą spotkaliśmy w środę w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białymstoku. Gdy z nią rozmawialiśmy, już od pół godziny stała w kolejce do okienka rejestracji, a przed nią było jeszcze ponad 50 osób.
- Teorię będę zdawać po raz trzeci. Poprzednie dwa egzaminy zdałam, ale z jazdą po mieście mi nie szło - tłumaczy Agnieszka Wróblewska.
Podobnie jak setki innych osób, chce przystąpić do egzaminu na prawo jazdy przed 19 stycznia.
- Właściwie nie wiem, co w nowym egzaminie będzie strasznego, ale wszyscy mi radzili, bym zdawała po staremu - przyznaje.

Szansę na przystąpienie do egzaminu na starych zasadach mają osoby, które zgłoszą się do białostockiego WORD w czwartek i piątek. Rejestracja czynna jest do godz. 17.
- Dołożyliśmy wszelkich starań, by obsłużyć wszystkich, którzy chcieliby zdać egzamin teoretyczny jeszcze w tym tygodniu - zapewnia Michał Freino, zastępca dyrektora białostockiego WORD.

Do tej pory, standardowo egzaminy odbywały się co godzinę i w ciągu dnia było osiem grup egzaminacyjnych po 14 osób. W ostatnich dniach WORD obsługuje 17 grup po 14 osób. Egzaminy są co pół godziny. Jak twierdzi dyrektor, częściej się nie da.

Egzaminatorzy pracują do godz. 18, ale dyrekcja zakłada przedłużenie godzin pracy do 20.
Niestety, pośpiech nie zawsze się opłaca.
- Coraz mniejszy odsetek osób zdaje egzaminy, i to zarówno teoretyczne, jak i praktyczne - komentuje Freino. - Bywają takie, podczas których na 14 osób nie zdaje 8.

Według niego, nowe egzaminy nie będą takie straszne. - Wbrew powszechnej opinii, są one wręcz łatwiejsze - ocenia.

Jednak nie tylko o poziom trudności chodzi. Wiele osób spieszy się, by uniknąć ograniczeń wiekowych na niektóre kategorie. Od 19 stycznia do egzaminu na prawo jazdy na motocykle o mocy większe niż 47 KM będzie można podejść po ukończeniu 24 lat. Ograniczenia wiekowe obejmą też przyszłych kierowców ciężarówek (co najmniej 21 lat) i autobusów (co najmniej 24 lata). O prawo jazdy na motorower lub skuter można będzie się starać po ukończeniu 14 lat i zdaniu egzaminu w WORD.

Co się zmienia
Na egzaminie teoretycznym od 19 stycznia zdający zmierzy się z 32 pytaniami - teraz jest ich 18. Pojawią się między innymi prezentacje wideo. Przy 20 pytaniach wystarczy wybrać odpowiedź tak lub nie, w pozostałych 12 - jedną z trzech proponowanych. Czas na udzielenie odpowiedzi będzie ograniczony. W pierwszej części przewidziano 20 sekund na przeczytanie pytania i 15 na udzielenie odpowiedzi. W drugiej części na wybór prawidłowej odpowiedzi będzie 50 sekund.

(azda) „Kurier Poranny" 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty