Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdajesz egzamin na prawo jazdy? Sprawdź, za co często oblewają

Czesław Wachnik
Zdajesz egzamin na prawo jazdy? Sprawdź, za co często oblewają
Zdajesz egzamin na prawo jazdy? Sprawdź, za co często oblewają
Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci na kierowców podczas egzaminów? Jak powinien wyglądać egzamin i jak się od niego odwołać? Sprawdź!

Na dziesięciu przystępujących do egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B, średnio trzy osoby oblewają już na placu manewrowym, a  cztery w czasie jazdy po mieście.

Jak to się dzieje, że wyniki egzaminów są tak słabe?
Kiedy możemy się od egzaminu odwołać? Spróbujmy na te i inne pytania odpowiedzieć.
 
1. Egzamin praktyczny na placu manewrowym

Rafał Gajewski - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zielonej Górze - wylicza, że najczęstszym błędem popełnianym na placu manewromym, było najechanie albo potrącenie pachołka lub tyczki podczas jazdy po łuku. Ale nie tylko.

Wielu zdających oblało przy ruszaniu oraz jadąc pasem ruchu do przodu i do tyłu oraz. Na trzeciej pozycji znalazło się przejechanie kołem przez linię wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk.

Na wydawałoby się prostych manewrach na placu oblewa zdecydowanie za dużo osób. - Jednym z powodów - wyjaśnia Gajewski - jest zapewne to, że niektóre szkoły mają inaczej oznaczone i usytuowane place manewrowe, a dodatkowo niektórzy instruktorzy uczą jazdy na tzw. tyczki, pomijając prawidłowe zasady techniki kierowania pojazdem.
 
2. Egzamin praktyczny na ulicach miasta

W przypadku jazdy po mieście najczęstszym błędem, który powoduje niezdanie egzaminu jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu.

To niby prosty błąd, ale jeśli przyszły kierowca wjeżdża na skrzyżowanie i wymusza pierwszeństwo przejazdu, to werdykt egzaminatora musi być tylko jeden. Z innych błędów skutkujących przerwaniem egzaminów, najczęstsze to:

a/ niezastosowanie się do sygnałów świetlnych,

b/ nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas zmiany pasa ruchu,

c/ brak bezpiecznego odstępu przy omijaniu, wyprzedzaniu czy w trakcie parkowania,

d/ niezastosowanie się do znaku "Stop", 

e/ jazda niewłaściwym pasem ruchu,

f/ niezastosowanie się do znaku poziomego ,,podwójna linia ciągła’’.
 
3. Przepisy związane z egzaminami

* Jeśli z egzaminu zrezygnujemy później niż na dwa dni robocze przed jego datą, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zwróci nam połowę z wpłaconej sumy. W przypadku, kiedy poinformujemy WORD wcześniej o naszej rezygnacji, dostaniemy całą sumę,

* Czas egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorię B powinien wynieść 40 minut. Jeśli jednak w czasie 25 minut zaliczymy pozytywnie wszystkie zadania, to egzamin może być krótszy,

* W trakcie egzaminu może być obecny nasz instruktor nauki jazdy. Ale nie może on ingerować w przebieg jazdy kursanta, komentować jego jazdy itp. Jeśli to zrobi, egzamin zostanie przerwany z wynikiem negatywnym,

* Podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy mamy prawo do powtórzenia każdego zadania. Ale nie takiego, które ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy np. wymuszenie pierwszeństwa wjazdu na skrzyżowanie. Wtedy egzamin zostaje przerwany.

* Może się zdarzyć, że pozytywnie zaliczymy wszystkie podstawowe próby, a mimo to nie zdamy. Stanie się tak, o ile egzaminator uzna, że np. brak nam koncentracji, podzielności uwagi itp. W razie wątpliwości możemy się odwołać od wyniku egzaminu na prawo jazdy.

* Odwołanie trzeba złożyć w terminie do 14 dni od daty egzaminu. Odwołanie składa się do dyrektora WORD, który nasz wniosek z jego opinią składa do marszałka województwa. Termin 14 dni jest ważny, gdyż tylko w tym czasie są przechowywane taśmy, nagrane w czasie jazdy.

* Pamiętajmy, że jeśli zechcemy zdawać np. w aucie z automatyczną skrzynią biegów, to uzyskane prawo jazdy będzie nas upoważniało jedynie do jazdy samochodem, wyposażonym w taką skrzynię. Warto o tym pamiętać.

Czesław Wachnik

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty