Zarządcy będą odpowiadać za bezpieczeństwo dróg

(pp) źródło: Gazeta Prawna
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Na naszych drogach wciąż dochodzi do wielu wypadków. Najnowszym pomysłem na walkę z niechlubnymi statystykami jest tzw. audyt bezpieczeństwa.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Jak informuje "Gazeta Prawna", te odcinki dróg, na których dochodzi do największej liczby wypadków, będą poddawane specjalistycznym audytom bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po przeanalizowaniu zebranych danych, zarządcy dróg będą mieli obowiązek poprawić wszystkie niedociągnięcia tak, aby badane odcinki jezdni były bezpieczniejsze. Planowane regulacje nie obejmują wszystkich dróg w Polsce, a jedynie te fragmenty, które wchodzą w skład transeuropejskiej sieci drogowej. Działania te spowodowane są obowiązkiem wprowadzenia w życie unijnej Dyrektywy 2008/96/WE.

**CZYTAJ TAKŻE

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?Dbamy o bezpieczeństwo

**

Wdrożenie tej dyrektywy oznacza, że obowiązek przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa dotyczy jedynie dróg należących do transeuropejskiej sieci drogowej. Przepisy te mogą jednak zostać rozszerzone o pozostałe drogi krajowe. Resort finansów chce wprowadzić w naszym kraju jedynie obowiązkowy audyt. Powodem takiej decyzji jest obawa o wysokie koszty związane z nadzorem i kontrolą dróg.

- "Podtrzymuję dotychczasowe stanowisko o braku zgody na rozszerzenie stosowania projektowanych przepisów na drogi publiczne inne niż znajdujące się w transeuropejskiej sieci drogowej" - mówi "Gazecie Prawnej" minister finansów w swym oficjalnym stanowisku do projektu.

Audyt bezpieczeństwa będzie w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, koncesjonariuszy płatnych autostrad oraz prezydentów miast na prawach powiatu.

Analiza dotycząca poziomu wypadków oraz zagrożeń na drogach objętych przepisami ma być przeprowadzana nie rzadziej niż raz na 3 lata. Zespoły złożone z ekspertów powoływanych przez zarządcę drogi będą opracowywać strategie działania oraz składać propozycje działań, które mają na celu zredukowanie liczby wypadków.

Istotną rolę odegra także policja, która będzie przekazywała do specjalnego rejestru sprawozdania ze śmiertelnych wypadków które będą miały miejsce na odcinkach sieci transeuropejskiej. Na podstawie tych danych zostaną sporządzone koszty społeczne wypadków śmiertelnych w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty