Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobią na mandatach

Robert Domżał, GOK - Gazeta Poznańska
Fot. P.Jasiczek
Fot. P.Jasiczek
Gminy powiatu poznańskiego chcą wydzierżawiać fotoradary, by łapać piratów drogowych. Zyskami z mandatów podzielą się z właścicielami urządzeń.

Fotoradary przynoszą budżetowi konkretne korzyści. W Wielkopolsce tylko trzy z nich (jeden w Poznaniu i dwa ustawiane na jakiś czas w Kaliszu, Lesznie, Słupcy, Gnieźnie i Środzie Wlkp.), w pierwszym półroczu 2004 roku wykonały 11 678 zdjęć, z czego 7 314 zdjęć przekazano do dalszego postępowania. Do września br. nałożono na ich podstawie 4 260 mandatów, na łączną kwotę 608 800 zł.

 

Fot. P.Jasiczek
Fot. P.Jasiczek

Jeżdżący przez Luboń, Puszczykowo, Mosinę, Suchy Las i Tarnowo Podgórne kierowcy już niedługo będą musieli zdjąć nogę z gazu. Podpoznańskie gminy zamierzają wydzierżawiać fotoradary. Poprawią bezpieczeństwo mieszkańców, ale także ze ściągniętych mandatów przyniosą dochód, którym gmina podzieli się z właścicielami urządzeń.

 

- Montaż urządzeń i robienie zdjęć spoczywać będzie na firmie - tłumaczy Krzysztof Krzysztofiak, zastępca wójta gminy Tarnowo Podgórne.

 

- Obsługą prawną, czyli określeniem do kogo należy auto, zająłby się już strażnik gminny. Robimy to, by poprawić bezpieczeństwo na drogach. Radar będzie tak ustawiony, by karał tych, którzy w znaczny sposób przekroczą ograniczenie prędkości - dodaje Ryszard Olszewski, wiceburmistrz Lubonia. W przyszłym tygodniu w Luboniu będą kontynuowane rozmowy. Wkrótce mają też odbyć się pierwsze testy urządzenia.

 

W Suchym Lesie testy rozpoczną się wiosną przyszłego roku. W tym też roku ma odbyć się przetarg.

 

- W naszej umowie nie będzie mowy o stałym miesięcznym dochodzie dla firmy. Ma on być uzależniony od wysokości kwoty ściągniętej od ukaranych. Taki system działa już w Obornikach - mówi Grzegorz Wojtera.

 

Poznań odrzucił

 

To, co samorządowcom z powiatu, wydaje się dobrym rozwiązaniem, odrzucili poznańscy municypalni.

 

- Według prawników Urzędu Miejskiego w Poznaniu obecne przepisy nie pozwalają na tego typu działania. Ujawnianie i represjonowanie osób popełniających wykroczenia leżą w kompetencji policji i straży miejskiej - wyjaśnia Jacek Chilomer, zastępca komendanta Straży Miejskiej.

W Poznaniu montażem fotoradarów ma zająć się Zarząd Dróg Miejskich. Pozostałe zaś czynności od kalibracji obiektywu wideoradaru po ustalanie sprawcy wykroczenia, spadnie na strażników miejskich.

 

Przepisy nie dla sponsora

 

Przepisy pozwalają aby oprócz policji fotoradary stosowały straże gminne. Nie mogą stać się przedmiotem sponsoringu, mogą być jednak dzierżawione.

 

- Policja musi działać bezstronnie i unikać sponsoringu - mówi Krzysztof Zygmunt z KWP w Poznaniu. - Dlatego firmy nie mogą kupować i przekazywać nam fotoradarów. Niemożliwy jest też udział darczyńców w zyskach z wpływów za mandaty.

W przypadku gmin nie one ustalają taryfikator wykroczeń, ale muszą zastosować powszechnie stosowany przez policję. Strażnicy obsługujący fotoradary muszą też być przeszkoleni przez policję.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty