Zapalisz w największy mróz

(bc)
AD Polska oferuje coraz więcej produktów pod własną marką
AD Polska oferuje coraz więcej produktów pod własną marką
Rośnie aktywność serwisowa tych kierowców, którzy wymianę akumulatora uważają za czynność niezwykle prostą.

Sezon na akumulatory w pełni, więc obroty w tej branży osiągają rekordowy poziom. Rośnie też aktywność serwisowa tych kierowców, którzy wymianę akumulatora uważają za czynność niezwykle prostą.

 

Kierowcy zamożniejsi sięgają po wyroby droższe i wysokiej jakości. Tymczasem nawet najbardziej renomowane firmy zainteresowane są lukratywną klasą "budget", proponując wyroby "popularne w atrakcyjnej cenie". Czy warto zatem kupować te najdroższe? Może należy wybrać produkt "złotego środka"?

 

Jakość AD
AD Polska oferuje coraz więcej produktów pod własną marką
AD Polska oferuje coraz więcej produktów pod własną marką

 

Baterie AD to jedna z najciekawszych propozycji na rynku akumulatorów. Trudno o produkty równie wysokiej jakości i w tej cenie. Cechą charakterystyczną dla całej gamy akumulatorów AD jest technologia wapniowa. Symbol Ca/Ca na obudowie oznacza, że akumulatory AD podczas przechowywania (do 12 miesięcy) nie wymagają okresowego doładowywania, a w czasie eksploatacji i magazynowania praktycznie nie występuje w nich zużycie wody. Akumulatory AD zwalniają zatem kierowcę z ich żmudnej obsługi. Ich ceny do popularnych modeli samochodów wynoszą od 120 do 300 zł. To niewiele w porównaniu z wydatkami na pomoc drogową, o wymianie komputera sterującego czy remoncie silnika nie wspominając.

 

Który wybrać?

 

Wymieniając akumulator należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim zwracamy uwagę na prawidłowy dobór akumulatora, gabaryty, ułożenie biegunów, rodzaj kołków (pod klemy tradycyjne lub przykręcane), napięcie znamionowe (zwykle 12V), prąd rozruchu, pojemność. Często producent samochodu dopuszcza zastosowanie dwóch, a nawet trzech rodzajów akumulatorów, ale o naszej decyzji nie powinna decydować tylko cena. Liczą się przede wszystkim: wyposażenie elektryczne samochodu (instalacja audio, klimatyzacja, elektryczne sterowniki różnych urządzeń) i przeznaczenie auta (taxi, zaopatrzenie)

 

Tylko wymiana?

 

Kierowca, który wymienia akumulator na nowy bez uprzedniej kontroli stanu obwodu ładowania popełnia poważny błąd. Ryzykuje utratę gwarancji. Proponujemy, aby przy wymianie akumulatora skorzystać z pomocy najbliższego serwisu AD lub innego wykwalifikowanego serwisu. Nie wszyscy wiedzą, że niestaranne mocowanie akumulatora również może być przyczyną uszkodzeń mechanicznych, których nie da się naprawić. Wytrzymała konstrukcja akumulatorów AD zapewnia wprawdzie pełną szczelność nawet w sytuacjach awaryjnych, ale silne wstrząsy mogą tylko zaszkodzić. Po to zresztą jest mocowanie akumulatora do podstawy, aby z niego korzystać.

 

Uwagi montażowe

 

Przed odłączeniem starego akumulatora należy upewnić się, czy w danym modelu samochodu nie spowoduje to wykasowania danych z komputera sterującego pracą silnika, ewentualnie nie wprowadzi auta w tryb awaryjny. Tego typu sytuacje zdarzały się głównie w zaawansowanych technicznie limuzynach z lat dziewięćdziesiątych. Przed odłączeniem akumulatora należy wprowadzić alarm samochodowy w tryb serwisowy lub wyłączyć syrenę. Po prawidłowym zamontowaniu nowego akumulatora należy założyć klemy i pokryć je preparatem zapobiegającym gromadzeniu się nalotów.

 

Czy wiesz że...

 

Słaby, zużyty lub źle dopasowany akumulator, oprócz problemów z rozruchem, może być przyczyną wielu innych kłopotów. Najmniej kosztowne okaże się nieprawidłowe działanie niektórych elementów wyposażenia elektrycznego samochodu. Z powodu zbyt niskiego napięcia w instalacji elektrycznej przestanie działać centralny zamek, pojawiają się zaburzenia w pracy alarmu. W skrajnych przypadkach dojdzie do rozkodowania komputera sterującego pracą silnika.

Największą groźbę niosą za sobą nieumiejętne próby awaryjnego uruchomienia silnika z pomocą zewnętrznych źródeł prądu lub "na popych" i przy wykorzystaniu linki holowniczej. W pierwszym przypadku jeden błąd może spowodować trwałe uszkodzenie elektroniki samochodu. W drugim można zerwać pasek rozrządu i w ten sposób uszkodzić silnik. Niezwykle groźny jest moment gwałtownego puszczenia sprzęgła, aby silnik zaskoczył. Zazwyczaj się udaje, ale...          

 

AD radzi kierowcom
Zapalisz w największy mróz

 

1. Prawidłowo dobierz akumulator z katalogu AD, uwzględniając wymagania producenta samochodu oraz specyfiki eksploatacji.

2. Upewnij się, że obwód ładowania akumulatora w samochodzie jest w dobrym stanie. Jeśli nie - usuń usterki zanim założysz nowy akumulator.

3. Klemy w samochodzie muszą idealnie pasować do kołków nowego akumulatora. Jeśli są zużyte należy je wymienić.

4. Staranie zamocuj akumulator. Na nierównościach nie może podskakiwać ani przesuwać się.

 

AD Polska jest jednym z 21 krajowych partnerów największej międzynarodowej grupy zakupowej handlu hurtowego komponentami dla motoryzacji - Autodistribution International (ADI) z siedzibą w Kortenberg (k/Brukseli). Ponad 600 hurtowni AD zlokalizowanych w całej Europie każdego dnia dostarcza na europejski aftermarket najwyższej jakości samochodowe części zamienne, akcesoria, narzędzia i profesjonalny sprzęt warsztatowy czołowych światowych producentów. AD Polska działa na krajowym rynku od października 2000 roku i skupia obecnie sześć regionalnych hurtowni motoryzacyjnych, 60 lokalnych filii sprzedaży i 110 placówek AD Serwis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty