Zakaz wykorzystywania używanych części

Aureliusz Mikos
Tłumiki, poduszki powietrzne, urządzenia alarmowe, ale także pióra wycieraczek i instalacje zasilania gazem samochodów wycofanych z eksploatacji nie będą mogły zostać ponownie wykorzystane do napraw aut w Polsce.

 

Wzmożony import samochodów używanych w niewielkim jeszcze stopniu wpłynął na rynek części zamiennych w Polsce. Ale to tylko cisza przed boomem, na jaki liczą ich dystrybutorzy.

 

Powszechnie wiadomo, że rynek części jest w Polsce jeszcze nieucywilizowany. Oprócz przyzwoitych i uczciwych firm, działają także te, które sprzedają części byle jakie, a co gorsze również pochodzące z kradzionych samochodów. Najgorszy jest jednak handel częściami, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo pojazdów.

 

Zakaz wykorzystywania używanych części

Właściciele tanich używanych samochodów starają się dokonywać napraw we własnym zakresie lub w warsztatach bez autoryzacji. Aby zminimalizować koszty często stosują części używane bez gwarancji jakości, kupując je na giełdach lub na złomowiskach.

 

W samochodzie jest co najmniej kilka układów, które wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo podróżowania (układ kierowniczy, hamulcowy, zawieszenie, poduszki, pasy i układ ich sterowania), gdzie stosowanie używanych części jest bardzo ryzykowne. Należy podkreślić, że w razie zaistnienia wypadku, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli stwierdzą, że jedną z przyczyn jego powstania było zamontowanie niesprawnych, poprzednio używanych części.

 

Teraz dodatkowo pojawiła się regulacja prawna. Otóż 30 października weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko (Dziennik Ustaw Nr 201, Poz. 1666 i 1667). 

 

 

Pojawiły się już pytania, czy przepis ten nie pozostanie martwy, ponieważ nie wiadomo jak Ministerstwo Infrastruktury chce go egzekwować. Tak, czy inaczej przepis obowiązuje i najbliższa przyszłość pokaże jak wpłynie na rynek części zamiennych.

 

Wykaz przedmiotów wyposażenia i części  wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko (załącznik do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 r., poz. 1666) :

 

- poduszki powietrzne z aktywatorami pirotechnicznymi

- klocki i szczęki hamulcowe

- przewody układu hamulcowego

- tłumiki układu wydechowego

- przeguby układu kierowniczego i zawieszenia

- fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi

- układ blokady kierownicy

- immobilisery wraz z transponderami sterowania elektronicznego

- urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe

- elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa np. ABS

- przewody paliwowe

- filtry jednorazowe i wkłady filtra

- zawory recyrkulacji spalin

- instalacje zasilania gazem

- automatyczne i nieautomatyczne zestawy pasów bezpieczeństwa

- pióra wycieraczek szyb

- katalizatory

- kondensatory zawierające PCB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty