Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o dobrą widoczność w czasie zimy

Marcin Pluskota
Fot. Piotr Krzyżanowski
Fot. Piotr Krzyżanowski
Dobra widoczność przez przednią szybę jest bardzo ważna dla bezpiecznego podróżowania samochodem, zwłaszcza zimą, kiedy warunki na drogach są o wiele trudniejsze. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do jazdy.
Fot. Piotr Krzyżanowski
Fot. Piotr Krzyżanowski

Prawidłowo płyn do spryskiwaczy powinien się rozlewać na przedniej szybie na wysokości oczu kierowcy. Sprawdzajmy to podczas postoju, oczywiście podczas jazdy pęd powietrza sprawia, że preparat rozlewa się trochę niżej. Najważniejsze jest ciśnienie płynu. Jeżeli jest zbyt słabe, zawodzić może pompka doprowadzająca go albo są zatkane dysze. Musimy wtedy zgłosić się do mechanika.

**CZYTAJ TAKŻE

Wycieraczki przed zimą - pamiętaj o zmianie
Zatarty mechanizm wycieraczek

**

Równie ważny jest dobór samego płynu. Preparaty letnie w niskich temperaturach zamarzają. W sklepach najlepiej zaopatrzyć się w specjalne preparaty na zimę, których temperatura zamarzania jest o wiele niższa. Możemy także pomyśleć o zakupie koncentratu, który sami rozrobimy (według zaleceń producenta). Co więcej, korzystajmy raczej z droższych specyfików. Produkty z niższej półki, mimo że przeznaczone na zimę, mogą zamarzać. Jeżeli tak się stanie, to nie za wiele możemy zrobić. Na pewno nie starajmy się na siłę włączyć spryskiwaczy, może to doprowadzić do spalenia się pompki. Najlepiej odstawić samochód do jakiegoś ocieplanego pomieszczenia: garażu albo zamkniętego parkingu i poczekać, aż płyn rozmarznie. Także nagrzewający się silnik może nam w tym pomóc.

Mrozy to zmora kierowców - nikt nie lubi czyścić przedniej szyby. Najlepiej oczywiście trzymać samochód w pomieszczeniu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, musimy trochę popracować. Swoje zadanie spełni każda, nawet najtańsza skrobaczka. Możemy pomyśleć jednak o modelach wygodniejszych, połączonych np. z rękawiczką. Pomocne mogą się także okazać wszelkiego rodzaju odmrażacze w aerozolu.

Zimą zmagamy się też z parującymi szybami. Tutaj musimy poczekać, aż nawiew nam ją oczyści. Warto sprawdzić, czy filtr kabinowy nie jest zatkany. Zadbajmy także o suche dywaniki wewnątrz pojazdu, zwłaszcza kiedy pojawi się śnieg i możemy nanieść go do środka. To też wpływa na zawilgocenie szyby.

Problemem są także przymarzające do przedniej szyby wycieraczki. Jeżeli tak się stanie, musimy poczekać, aż same odmarzną. Możemy sobie pomóc odmrażaczami. W żadnym wypadku nie próbujmy oderwać ich od szkła - mogą ulec uszkodzeniu. Dobrym pomysłem jest podnoszenie ramion wycieraczek na noc albo całkowite ich ściąganie.

Sprawdźmy także same wycieraczki. Jeżeli słychać, że trą o szybę albo zostawiają smugi, musimy pomyśleć o ich wymianie. Pomocny może okazać się umieszczany na nich wskaźnik (czarny trójkąt z wykrzyknikiem na żółtym tle). Jeżeli widać go dobrze na wycieraczce, to najprawdopodobniej jest już zużyta i trzeba kupić nową. Obecnie spotkać się możemy z dwoma typami wycieraczek: standardowymi (z mechanizmem dociskowym) i płaskimi (wykonane z litej gumy). Te drugie są droższe np. do volkswagena Passata zwykłe kosztują około 80-90 złotych, a płaskie nawet 150-200 złotych.

Wymieniamy wycieraczki:

1. Mamy do wyboru dwa typy wycieraczek: standardowe oraz płaskie. W wielu przypadkach można zamiast standardowych założyć ten nowy typ. Różnią się ceną.

2. Nowe modele samochodów mają bardzo często specjalne, dedykowane dla siebie wycieraczki. W takim przypadku, niestety, nie możemy skorzystać z innych. Wymianę zaczynamy od podniesienia ramienia wycieraczki. Stare pióro demontujemy, otwierając "klips".

3. W modelach dedykowanych nowe mocowanie jest już zamontowane na piórze. Jeżeli kupujemy część uniwersalną, prócz pióra w opakowaniu znajdziemy także zestaw "klipsów" pasujący do różnych ramion.

4. Przed montażem musimy dobrać odpowiedni zaczep. Możemy także wykorzystać ten zamontowany na starej wycieraczce. Źle dobrany "klips" spowoduje, że pióro nie będzie działało poprawnie.

Konsultacji udzielił Mirosław Jamiński z warsztatu PIT STOP 4x4 we Wrocławiu.

Źródło: Gazeta Wrocławska

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty