Zachodniopomorskie: Sezon na motocykle. Czarna seria na drogach

redakcja.gdp
Zachodniopomorskie: Sezon na motocykle. Czarna seria na drogach
Zachodniopomorskie: Sezon na motocykle. Czarna seria na drogach
Początek lata i dobra pogoda zachęcają miłośników jednośladów do wyjazdu na drogi. Niestety praktycznie w każdy weekend słyszymy o tragicznych wypadkach z ich udziałem.
Zachodniopomorskie: Sezon na motocykle. Czarna seria na drogach
Zachodniopomorskie: Sezon na motocykle. Czarna seria na drogach

Zdaniem policji jazda na motocyklu, szczególnie ta szybka i brawurowa, to domena głównie ludzi młodych o małym doświadczeniu w kierowaniu pojazdami, nierzadko bez wymaganych uprawnień. Ich najczęstszymi przewinieniami są: przekraczanie dozwolonej prędkości, niestosowanie się do znaków, sygnałów i poleceń wydawanych przez policjantów. Dodatkowo brawurowa jazda motocyklistów daje się mocno we znaki osobom mieszkającym przy ciągach komunikacyjnych, które upodobali sobie motocykliści, np. do organizacji nielegalnych wyścigów. Sprzyja temu duże poczucie anonimowości. Motocyklista w kasku ochronnym, na motocyklu z zakrytą tablicą rejestracyjną, czuje się bezkarny i nie do zatrzymania. Niestety takie zachowanie bardzo często znajduje odzwierciedlenie w policyjnych statystykach.

Zobacz też: Na drodze myśl za innych, czyli 10 przykazań motocyklisty (FILM)

Tragedii nie brakuje

W 2012 roku motocykliści byli sprawcami 34 wypadków drogowych w regionie, w których 8 osób zginęło i 31 osób zostało rannych. Główną przyczyną wypadków spowodowanych przez motocyklistów było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Tragicznych przypadków niestety nie brakuje. 19 maja doszło do śmiertelnego wypadku na ulicy Przestrzennej. Kierowca motocykla honda uderzył w chevroleta spark, który nie udzielił pierwszeństwa przejazdu. Motocyklista zmarł w drodze do szpitala. 23 maja do wypadku doszło na skrzyżowaniu ulic Struga i Łubinowej. 54-letni motocyklista jechał ulicą Łubinową, w stronę ul. Struga. Doszło do zderzenia z dostawczym volkswagenem transporterem. Motocyklista po uderzeniu przewrócił się i spadł z junaka.

– Mamy nagranie wideo z tego wypadku – mówi młodszy inspektor Grzegorz Sudakow z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Kierowca samochodu wymusił pierwszeństwo.

Motocyklista był reanimowany ponad 10 minut, ale bez skutku. Zmarł.

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy motocyklista nie zdąży wyhamować. Na szczęście bez uszczerbku na zdrowiu. 2 czerwca w rejonie skrzyżowania al. Bohaterów Warszawy z ulicą 26 Kwietnia motocyklista uderzył w nieoznakowany radiowóz, który stał na skrzyżowaniu czekając na zielone światło.

– Motocykliści, którzy przestrzegają zasad bezpiecznej jazdy, uważają opinie krążące o ich środowisku za bardzo krzywdzące – mówi sierżant sztabowy Alicja Bierbasz-Krawczyk z KWP w Szczecinie. – Wskazują jednocześnie, że większość kierujących motocyklami to pasjonaci, dla których przejażdżka jednośladem to forma relaksu i okazja do spotkań z przyjaciółmi. Przyznają jednak, że wśród nich znaleźć można tzw. czarne owce. I to właśnie te motocyklowe czarne owce odpowiedzialne są za to, że miłośnicy jazdy motocyklem nazywani są m.in. dawcami organów.

Kierowcy motocykli zwracają także uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców samochodów osobowych, którzy nie zauważają motocykli przy zmianie pasa ruchu i niechętnie umożliwiają przejazd na zakorkowanych ulicach.

– Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu – mówią policjanci.

Po zmianie w systemie szkolenia motocyklistów nie mówi się o poprawie bezpieczeństwa, ale o problemie. Chodzi o jedno z zadań egzaminacyjnych: ominięcie przeszkody przy prędkości 50 km/h. Na zamkniętym obiekcie, jakim jest egzaminacyjny plac manewrowy bez wątpienia prędkość 50 km/h jest ogromna. I sporo może pójść nie tak podczas wykonywania tego manewru. Za duża prędkość, za duże pochylenie w czasie omijania przeszkody, utrata przyczepności, a w skrajnym przypadku utrata panowania nad motocyklem i uderzenie w inny obiekt.

Kursy dla nowicjuszy

W tym roku wielbiciele jednośladów mogą liczyć na kolejne kursy doszkalające dla motocyklistów. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie realizowany projektu „Motocyklowe Lato". Będą to bezpłatne szkolenia doskonalące technikę jazdy motocyklem. Celem szkoleń jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w sezonie, szczególnie wśród niedoświadczonych kierowców motocykli. 

Marek Jaszczyński "Głos Szczeciński"
[email protected] 

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty