Zachodniopomorskie: Ostrzeżenie przed gołoledzią

redakcja.gdp
W zachodniopomorskim na drogach będzie gołoledź
W zachodniopomorskim na drogach będzie gołoledź
Uwaga kierowcy! Na drogach województwa zachodniopomorskiego będzie dzisiaj ślisko.
W zachodniopomorskim na drogach będzie gołoledź
W zachodniopomorskim na drogach będzie gołoledź

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwością wystąpienia od godz. 08:00 dnia 23.12.2012 do godz. 06:00 dnia 24.12.2012 opadów śniegu, które w dzień na zachodzie województwa będą przechodzić w marznący deszcz, powodujący gołoledź.

- W nocy opady marznącego deszczu pojawią się we wschodniej części województwa. W części wschodniej województwa po południu i początkowo w nocy opady śniegu mogą być przejściowo umiarkowane. - mówi Bartłomiej Budzisz z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 8 cm, lokalnie 12 cm. Opadom śniegu będzie towarzyszył silny wiatr południowo-wschodni, od 40 do 50 km/h, który może lokalnie powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Stopień zagrożenia 1.

W związku z powyższym,

zaleca się:

1. Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe
i stacje telewizyjne.

2. Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsca pobytu, aż do ustąpienia zagrożenia. Przebywając na zewnątrz, unikać przechodzenia wzdłuż ścian budynków, pod wystającymi dachami i balkonami, z których mogą zwisać sople lub nawisy śnieżno - lodowe.

3. Przebywając poza terenem zabudowanym, unikać wędrówki na przełaj, trzymając się tylko przetartego szlaku lub drogi. Udzielać pomocy osobom niesprawnym ruchowo, starszym i zniedołężniałym. Należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci.

4. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

5. Unikać podróżowania samochodem. Jeżeli podróż jest konieczna zatankować pojazd do pełna, zaopatrzyć się w koce i folię termoizolacyjną, ciepłą odzież, dodatkową żywność, gorące napoje, łopatę, telefon komórkowy z możliwością ładowania baterii oraz światło zastępcze.

6. Jeżeli podczas jazdy warunki pogodowe pogarszają się, dojechać do najbliższych siedzib ludzkich i przerwać podróż.

7. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego „112".

 

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty