Za ubezpieczenie OC i AC można płacić mniej. Jak to zrobić?

Piotr Walczak
Za ubezpieczenie OC i AC można płacić mniej. Jak to zrobić?
Za ubezpieczenie OC i AC można płacić mniej. Jak to zrobić?
Większość kierowców może obniżyć składki, jakie płacą za OC czy AC samochodu. Wystarczy nie przedłużać polisy w ciemno, tylko rozejrzeć się za ofertami u innych ubezpieczycieli.
Za ubezpieczenie OC i AC można płacić mniej. Jak to zrobić?
Za ubezpieczenie OC i AC można płacić mniej. Jak to zrobić?

Ponad połowa polskich kierowców powyżej 24. roku życia mogłaby płacić mniej za ubezpieczenie samochodu. Wystarczy poszukać i porównać oferty, a zwykle znajdzie się tańszego ubezpieczyciela. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez niezależny instytut badawczy IPSOS dla Link4.

Zobacz też: Ubezpieczenie samochodu razem z członkiem rodziny - tańsze OC i AC

W ciągu ostatniego roku trzy czwarte polskich kierowców przedłużyło OC lub AC swojego auta u dotychczasowego ubezpieczyciela. Tylko 14 proc. osób zmieniło firmę ubezpieczeniową. Wsród tych ostatnich zdecydowana większość (85 proc.) przyznała, że dzięki przeglądowi rynkowych ofert znalazła korzystniejszą polisę - przede wszystkim tańszą, nierzadko także o szerszym zakresie.

Większość badanych, którzy znaleźli lub szukali nowego ubezpieczyciela, przyznało, że czas poświęcony na poszukiwania korzystniejszej oferty nie poszedł na marne. Aż 79 proc. z nich ocenia, że można w ten sposób znaleźć ofertę tańszą, a 31 proc - że można znaleźć ofertę w podobnej cenie, lecz z szerszym zakresem ubezpieczenia. 15 procent stwierdziło, że można się w ten sposób upewnić, że polisa posiadana w danej chwili jest najkorzystniejsza.

Jak komentuje Daria Modzelewska z internetowej porównywarki ubezpieczeń ipolisa.pl, porównywanie ofert daje korzyści. Na potwierdzenie podaje też dane na podstawie kilkuset tysięcy kalkulacji: biorąc pod uwagę różnicę najniższej składki i proponowanej przez dotychczasowego ubezpieczyciela wynika, że klienci kupujący ubezpieczenie samochodu (wszystkie rodzaje) mogą zaoszczędzić średnio 477 zł. Ci którzy kupują samo OC, oszczędzają średnio 271 zł.

Z dwóch milionów kalkulacji na ubezpieczenie samochodu przeprowadzonych w 2011 roku w serwisie ipolisa.pl wynika również, że rozbieżności między najniższą a najwyższą ceną spośród ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych wynoszą średnio aż 260 procent. Np. jeśli najtańsza oferta to 400 zł, najdroższą będzie aż 1040 zł.

Piotr Walczak

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty