Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.
Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych odstępstw od kary za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, a Trybunał Konstytucyjny w pażdzierniku ubiegłego roku uznał ten fakt za niezgodny z ustawą zasadniczą. Wskazywana jest m.in. sytuacja kiedy autem transportowana jest chora osoba znajdująca się w stanie zagrażającym jej życiu. Senacki projekt dostosowuje przepisy do wspomnianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Zgodnie z projektem prawo jazdy nie będzie zatrzymywane w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym lub przewożenia zbyt dużej liczby pasażerów, jeżeli kierowca działał „w stanie wyższej konieczności, w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego życiu lub zdrowiu człowieka". Projekt zakłada również skrócenie terminu na wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy przez starostę do 14 dni od dnia powzięcia informacji o tym fakcie.
Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?
Rajd Pojazdów Zabytkowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?