Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, które weszło w życie 1 maja, kierowcy mający na koncie ponad 24 punkty karne muszą przejść obowiązkowe badania psychologiczne. Kto nie przekona lekarza dusz, że wszystko z nim w porządku, nie będzie mógł prowadzić minimum przez rok.
- Badania określą, czy w przypadku danej osoby są przeciwwskazania do kierowania pojazdem, czy ich nie ma - mówi komisarz Piotr Sochacki, szef słupskiej drogówki.

- Jak się okazuje, są typy osobowości, które ogólnie mówiąc mają predyspozycje do powodowania wypadków - stwierdza Władysław Hałasiewicz, słupski psycholog, mający uprawnienia do wykonywania tego typu badań. - To nie przypadek, że niektóre osoby zaliczają wypadek po wypadku, podczas gdy innym nie zdarza się to wcale.
Badania polegają na wykonaniu testów psychologicznych, rozmowie, w grę wchodzi też wywiad i obserwacja. Oprócz tych, którzy "nałapią" punktów, do specjalisty będą musieli zgłosić się, prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu i sprawcy wypadków, gdy w wyniku zdarzenia są ranni lub ofiary śmiertelne.
Badania nie mogą kosztować więcej niż 120 zł i są przeprowadzane w placówkach mających zezwolenie od wojewody. Kieruje na nie policja, po wcześniejszym zatrzymaniu prawa jazdy.
Rajd Pojazdów Zabytkowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto
- Piknik w towarzystwie... niedźwiedzia. To nagranie robi furorę w sieci