Wysokie Mazowieckie. Blisko 5-kilometorwy odcinek DK 66 oddany do użytku. Przy okazji uroczystości poświęcono krzyż choleryczny [ZDJĘCIA]

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
Urząd Miasta w Wysokiem Mazowieckiem
Zakończyły się prace modernizacyjne drogi krajowej numer 66 na odcinku Wysokie Mazowieckie o długości blisko 5 kilometrów. W piątek (21.10) droga został oficjalnie oddana do użytku kierowców. Przy okazji uroczystości otwarto dwa nowe ronda, a biskup Janusz Stepnowski poświęcił odrestaurowany krzyż choleryczny. Całkowity koszt inwestycji oscyluje w granicach 50 milionów złotych.

W ramach prac modernizacyjnych wykonano m.in. nową nawierzchnię bitumiczną, przebudowano istniejące skrzyżowania z drogami poprzecznymi oraz wybudowano most nad rzeką Brok. Powstały również trzy nowe ronda, z których dwa zyskały już oficjalne nazwy. Pierwsze z nich, położone w okolicy ulic 1 Maja, Zambrowskiej oraz Kościelnej, nosi imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Drugie, zlokalizowane w rejonie ulic 1 Maja i Długiej, otrzymało nazwę Pawła Tadeusza Alfreda Sulatyckiego.

Od 50 lat zabiegaliśmy o remont tej przelotowej drogi. Została zmodernizowana do granic miasta od strony Zambrowa i od granic miasta w kierunku Bielska Podlaskiego, a my z potrzebami miasta i mieszkańców odbijaliśmy się jak od muru w okresie wszystkich poprzednich rządów, gdy tłumaczono nam, że nie ma pieniędzy. Wreszcie, gdy powstał rząd PiS, wszystko zaczęło się zmieniać - przyznał burmistrz miasta Jarosław Siekierko.

I dodaje:

Wykorzystaliśmy zapisy nowej ustawy i jako pierwsi w Polsce zaproponowaliśmy, że sfinansujemy przygotowanie dokumentacji. Było jeszcze wiele, podróży, spotkań, rozmów, ale udało się doprowadzić do porozumienia czterech głównych inwestorów.

12 par z gminy Kulesze Kościelne obchodziło 50. rocznicę ślubu. Pamiątkowe medale wręczył wójt Stefan Grodzki [ZDJĘCIA]

Renowacja, otwartego w piątek odcinka drogi, trwała 22 miesiące. Nowa trasa pozytywnie wpłynie na komfort życia i bezpieczeństwo, zarówno mieszkańców, jak i uczestników ruchu drogowego.

Droga krajowa o wysokiej jakości i standardach bezpieczeństwa, wytęskniona przez mieszkańców, jest tu bardzo potrzebna. Konieczna też dla powiązania z siecią dróg krajowych, powiatowych i gminnych, aby ruch stał się bardziej płynny. Była oczekiwana od wielu lat także ze względu na gospodarczą "wizytówkę" miasta i całego naszego województwa - stwierdził Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Renowacja drogi krajowej numer 66 na odcinku Wysokie Mazowieckie o długości 5 kilometrów kosztowała blisko 50 milionów złotych. Miasto wzięło na siebie znaczną część finansowania. Wysokomazowiecki magistrat dofinansował bowiem inwestycję kwotą przekraczającą 10 milionów złotych.

Ponad milion złotych dołożył urząd marszałkowski, a 2,5 mln złotych wyłożyła Polska Grupa Energetyczna. Resztę kwoty stanowią fundusze rządowe, którymi dysponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

Przy okazji uroczystości biskup Janusz Stepnowski poświęcił krzyż choleryczny, ufundowany przez mieszkańców miasta w 1886 roku. Miał on chronić miasto przed zarazami. W tym roku został odrestaurowany i postawiony przy nowym rondzie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystości poprzedziła masz święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem celebrowana przez księdza biskupa Janusza Stepnowskiego.

Mieszkańcy Zambrowa zyskają pięć nowych chodników oraz skrzyżowanie. Koszt wszystkich inwestycji przekroczy pół miliona złotych

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysokie Mazowieckie. Blisko 5-kilometorwy odcinek DK 66 oddany do użytku. Przy okazji uroczystości poświęcono krzyż choleryczny [ZDJĘCIA] - Gazeta Współczesna

Wróć na motofakty.pl Motofakty