Wyścigi górskie: Stec najszybszy w Załużu, Nagórski mistrzem Polski

Bartosz Gubernat
Mariusz Stec, Skoda Fabia WRC
Z rozbitą przednią szybą, otwartą maską i na dwóch kapciach kończył drugi sobotni podjazd Mariusz Stec. Mimo tego linię mety minął najszybciej. Wygrał też w niedzielę.

Podczas pierwszego sobotniego podjazdu mistrz Polski 2011 ustanowił nowy rekord trasy w Załużu, bijąc swój ubiegłoroczny wynik. Ale to jego drugi podjazd wzbudził największe emocje.

- To, co się dzisiaj wydarzyło jest niewiarygodne. Przed startem powiedziałem sobie, że muszę być na mecie nawet dojeżdżając na dachu i plan wykonałem. Dojechałem praktycznie nie widząc gdzie jadę, na dwóch kapciach, uderzając w barierę przed metą. Ale i tak wygrałem z zapasem blisko sekundy. Tym samym udowodniłem wszystkim, że należy się ze mną liczyć – mówił po minięciu linii mety Stec.

Drugie miejsce po pierwszym podjeździe zajmował Aleksander Michałowski, a trzeci był Tomasz Mikołajczyk, który drugiego podjazdu wyścigowego nie ukończył. Ostatecznie XIII. rundę wygrał Stec przed Andrzejem Szepieńcem i Michałowskim. Poza podium uplasował się Tomasz Nagórski, który zajmując czwarte miejsce zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej.

GSMP 2011 - najciekawsze zdjęcia

W ośce liderem okazał się Roman Baran wygrywając ze Skodą Fabią Miroslava Sutlaka. W sobotę nie obyło się bez przygód. Podczas pierwszego podjazdu Ford Escort Cosworth Jerzego Gołębiowskiego stanął w płomieniach. Szybka akcja gaśnicza uratowała samochód od spalenia. Podczas drugiego podjazdu Tomasz Strozik urwał koło w Fiacie Seicento. Wyścig był kilkakrotnie wstrzymywany ze względu na rozlany olej na trasie, który musiał być neutralizowany. Zawody zakończyły się dopiero o godzinie 19.30.

Przed ostatnią rundą wciąż nie było wiadomo, kto uzupełni stawkę na podium. O drugie i trzecie miejsce walczyli Tomasz Mikołajczyk (miał 137 punktów), Andrzej Szepieniec (136 punktów) i Mariusz Stec (123 punkty).

Z całej trójki najszybszy ponownie okazał się Stec, który rzutem na taśmę wywalczył brąz w klasyfikacji generalnej GSMP. Drugie miejsce wywalczył Andrzej Szepieniec, któremu 15 punktów w ostatniej rundzie cyklu pozwoliło zająć II miejsce w generalce. Trzeci był w niedzielę Martin Kois w Fordzie Fiesta Cosworth, czwarty Piotr Soja na Lotusie Exige, a piątkę uzupełnił Robert Steć w Dallarze F398.

Największym pechowcem finałowej rundy okazał się Tomasz Mikołajczyk, który z powodu awarii stracił wydawało się pewne miejsce na podium GSMP. Z podwójnego sukcesu cieszy się rzeszowianin Roman Baran, który klasę E1-2000 wygrał zarówno w rywalizacji polskiej, jak i słowackiej.

Zobacz więcej: Paweł Hoffman i jego zabytkowy Saab w Rajdzie Barbórka

- To był trudny sezon, bo rywalizowałem na dwóch frontach. Dodatkowo na finiszu rozleciała mi się skrzynia biegów i o mały włos cały wysiłek poszedłby na marne. Na szczęście na wysokości zadania stanęli sponsorzy, którzy pokryli koszty remontu. Dobrym występem na swoich śmieciach przypieczętowałem podwójne mistrzostwo, o które walczyłem przez cały sezon – mówi rzeszowianin.