Wyścigi górskie: rekordowy podjazd Tomasza Nagórskiego w Banovcach

maciej.mitula
Wyścigi Górskie: rekordowy podjazd Tomasza Nagórskiego
Pomimo ogromnych upałów na Słowacji, kierowcy nie zawiedli. W trakcie zawodów padły dwa rekordy trasy pobite przez Tomasza Nagórskiego i Jara Krajciego.

Pierwszy dzień Jubileuszowego 20 wyścigu górskiego PAV Jankov Vrsok 2013 padł łupem Tomasza Nagórskiego, jadącego Subaru Imprezą 4Turbo. Nagórski podczas pierwszego podjazdu uzyskał czas 1.54.269.

Drugi przejazd 3700 metrowej trasy z Uhrovca na Jankov Vrsok zmienił dotychczasowy rekord trasy. Nagórski poprawił ubiegłoroczny wynik o 400 tysięcznych, a czas jaki wykręcił to 1.53.702.Tuż za liderem klasyfikacji GSMP 2013 uplasował się Rafał Grzesiński w Lancerze Evo Open+2000. Poprawiając swój dorobek punktowy. Na trzecim miejscu po raz drugi w karierze uplasował się Igor Widłak, który powtórzył wynik z Sopotu.

Klasyfikację generalną międzynarodowych zawodów wygrał Jaroslav Krajci w Loli B02/50, który zbliżył się do rekordu trasy na 0,622, uzyskując czas pierwszego przejazdu 1.46.717. Tuż za Słowakiem pojawił się Nagórski, a trzeci był Grzesiński.

Piątkę klasyfikacji 9 rundy GSMP Banovce uzupełnili rewelacja sobotniego wyścigu Marcin Słobodzian (4 miejsce), który wygrał grupę N oraz Roman Baran (5 miejsce), zwycięzca ośki.

Sobotnie zmagania najlepszych kierowców wyścigowych startujących pod górę, rozgrywane w tropikalnych warunkach okazały się pechowe dla Marcina Bełtowskiego, który zaliczył awarię techniczna auta i uzyskał czas 2.21,934. Kolejnym pechowcem był Andrzej Szepieniec, u którego po ostrym starcie, awarii uległ transfer.

W kategorii II najszybszy okazał się Jaroslav Krajci, który wyprzedził Ericha Achsa w Formule Lotus oraz Tomasza Szewczyka w formule Promot III.

Grupa N to zwycięstwo Marcina Słobodziana, który zostawił za sobą Sebastiana Tetera w Hondzie Type R oraz Wojciecha Szulca w Evo X.

Ewa Wójtowicz po raz pierwszy wygrała grupę A. Tuż za nią sklasyfikowano ze stratą 2 sekund Michała Bochenka w Hondzie Type-R oraz trzeciego Radosława Pogana.

Najlepszym kierowcą wśród samochodów historycznych okazał się podczas słowackiej rundy Jerzy Gołębiowski w Fordzie Escorcie Cosworth. Drugi był Piotr Ostrowski w BMW, a trzeci Wojciech Bełtowski w Audi Quattro S1.

13. Roman Baran (PL) Renault Clio RS +40,361

Niedzielne zawody to po raz kolejny tropikalne temperatury, które doskwierały zarówno zawodnikom, kibicom oraz sędziom obsługującym zawody.

Podczas pierwszego podjazdu wyścigowego, zwycięzca w kategorii I, Tomasz Nagórski uzyskał wynik 1.52,432. W drugim podjeździe wyścigowym, kibice czekali na wynik Jara Krajciego, który poprawił własny rekord z 2008 roku.

Nowy absolutny rekord 3700 metrowej trasy to od 4 sierpnia czas 1.43,451. W kategorii I GSMP zwycięzcą okazał się rewelacyjnie dysponowany tego weekendu Tomasz Nagórski w Subaru Imprezie 4Turbo. W obu podjazdach Mistrz Polski z 2012 roku zanotował 1.52 minuty. Tuż za Nagórskim w niedzielnej 10 rundzie GSMP uplasował się Andrzej Szepieniec, który po wyścigu nie ukrywał zadowolenia. Trzecie miejsce to Rafał Grzesiński, który przegrał z Szepieńcem po dwóch podjazdach różnicą 0,206.

Piątkę w kategorii I uzupełnili Marcin Bełtowski na czwartym miejscu i Igor Widłak, który zajął piąte miejsce w generalce GSMP.

W łącznej klasyfikacji międzynarodowej rundy FIA CEZ pierwsze miejsce zajął Jaroslav Krajci w Loli B02/50. Drugie miejsce to Tomasz Nagórski w Subaru Imprezie, a trzeci Andrzej Szepieniec, który po nocnej naprawie Lancera, popisał się rewelacyjną jazdą.

W Mistrzostwach Słowacji tym razem Igor Drotar przed Martinem Koisem i Milosem Koleno jr.

Grupę N podobnie jak w sobotę wygrał debiutant w GSMP Marcin Słobodzian, deklasując Sebastiana Tetera w Civicu Type R i Wojciecha Szulca W Evo X.

Po awarii podczas 9 rundy, do walki w grupie A powrócił Grzegorz Kozioł, wygrywając grupę zarówno w CEZ jak i GSMP. Tuż za Krakowianinem na mecie pojawił się Radosław Pogan w Clio i Ewa Wójtowicz w C2R2 Max.

Grupę samochodów historycznych wygrał Piotr Ostrowski, rewanżując się Jerzemu Gołębiowskiemu za sobotnią porażkę. Gołębiowski tym razem drugi, a trzecie miejsce przypadło Wojtkowi Bełtowskiemu W Audi Quattro S1.