Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyścigi górskie: Rafał Grzesiński królem Sopotu (FILM)

Bartosz Gubernat
Rafał Grzesiński nie dał szans rywalom w Sopocie
Jadący Mitsubishi Lancerem Rafał Grzesiński zdominował rozegrane w weekend wyścigi górskie w Sopocie. Kielczanin wygrał obie eliminacje.

Sobotnia, VII runda rozpoczęła się z opóźnieniem spowodowanym koniecznością sprzątania trasy zabrudzonej olejem napędowym. – W nocy poprzedzającej wyścig autobus komunikacji miejskiej zgubił tu ponad 200 litrów paliwa. Ze względów bezpieczeństwa plamy trzeba było zneutralizować specjalnym środkiem, a później zamieść. Ale mimo tego w czasie zawodów było ślisko, bo dodatkowo padał deszcz – relacjonuje Roman Baran broniący tytułu mistrz Polski w grupie E1-2000.

Mimo trudnych warunków kierowcy osiągali bardzo dobre czasy i średnie prędkości. Pierwszego dnia najszybciej jeździł Rafał Grzesiński, którego Lancer poruszał się po trasie średnio 118,755 km/h. Równe, szybkie tempo pozwoliło mu osiągnąć sukces, jakim bez wątpienia jest pokonanie lidera GSMP – Tomasza Nagórskiego. Ostatnie miejsce na podium sobotniej rundy przypadło Aleksandrowi Michałowskiemu, czwarte miejsce zajął Andrzej Szepieniec, a piąte Igor Widłak.

W grupie A najszybszy okazał się jadący Lancerem Grzegorz Kozioł. Klasyfikację N-grupową wygrał Michał Sowa, który minimalnie wyprzedził Damiana Łatę. Trzecie miejsce wywalczył Marcin Słobodzian.
W klasie historycznej najszybciej jeździł Krzysztof Rosa na Lancerze EVO IV, który wyprzedził Christiana Zaleskiego na Porsche 911 i Marcina Kozłowskiego jadącego Fordem Sierrą Cosworth.

W niedzielę kibice po raz kolejny obejrzeli popis Rafała Grzesińskiego. Zawodnik z Kielc po raz kolejny był najszybszy, a do rekordu trasy zabrakło mu zaledwie ośmiuset tysięcznych sekundy. Pozostałe miejsca na podium uzupełnili Andrzej Szepieniec i Igor Widłak. Liderowi – Tomaszowi Nagórskiemu do podium zabrakło sekund zgubionych podczas pierwszego niedzielnego podjazdu. W grupie N zwyciężył Damian Łata, który wyprzedził Adama Tomaszka i Michała Sowę. Ta trójka w generalce zajęła miejsca od czwartego do szóstego.

Przeczytaj także: wypadek Adama Małysza w Silk Way Rally

Wśród samochodów przednionapędowych najlepszy był Piotr Ruciński jadący Fiatem Seicento. O 6 sekund wyprzedził rzeszowianina Romana Barana startującego Renault Clio i Rafała Grzywaczyka jadącego Hondą CRX. – Chociaż nie udało się wygrać, z występu jestem zadowolony. Wykonałem plan, do swojego konta dorzuciłem kolejne punkty, które są bardzo ważne w kontekście całego sezonu. Po wypadku w Jahodnej nie mogłem dojść do ładu z samochodem, ale na szczęście wszystko jest już dobrze i mam nadzieję, że obronię tytuł – mówi aktualny mistrz Polski E1-2000.

Klasyfikację historyków w niedzielę wygrał Christian Zaleski.