Wypadki. Od maja wzrasta liczba zdarzeń z udziałem dzieci

(ip)
Fot. Renault
Fot. Renault
Od lat nasilenie wypadków komunikacyjnych z udziałem młodych uczestników ruchu (7-14 lat) rozpoczyna się już w maju i trwa do września*. Maj, lipiec i wrzesień to także miesiące z najwyższą liczbą ofiar wśród osób w tym wieku. Problem widoczny jest również w skali światowej – według danych WHO nawet co dziesiąta śmierć nastolatka jest wynikiem wypadku drogowego**.

Ciepłe miesiące to czas, gdy znacząco wzrasta liczba wypadków komunikacyjnych z udziałem dzieci. W minionym roku od maja do września takich zdarzeń było 1358, co stanowi blisko połowę wszystkich wypadków drogowych, w których brały udział osoby w wieku 7-14 lat. Oprócz tego w maju, lipcu i wrześniu na drogach śmierć ponosi najwięcej przedstawicieli tej grupy wiekowej. W tym czasie ze względu na dobrą pogodę dzieci częściej przebywają na dworze, a rodzice zabierają je na wycieczki czy dłuższe wyjazdy samochodem – stąd większe ryzyko tragicznego w skutkach wypadku.

- By zapobiegać śmiertelnym wypadkom wśród dzieci i młodzieży, kierowcy powinni doskonalić swoje umiejętności, a przede wszystkim w każdych okolicznościach przestrzegać przepisów ruchu drogowego. To kultura jazdy dorosłych ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo młodych uczestników ruchu, bo z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej ofiar wypadków poniżej 14 roku życia w Polsce to pasażerowie samochodów – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Także niedawno opublikowany raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazuje, że niebezpieczne zdarzenia na drogach mają ogromny wpływ na śmiertelność dzieci i młodzieży na całym świecie. Obrażenia odniesione w wypadkach komunikacyjnych to najczęstsza przyczyna śmierci młodych osób (10-19 lat). Szczególnie zagrożeni są chłopcy w wieku 15-19 lat, którzy często poruszają się pieszo lub na rowerze czy skuterze i kolizja z samochodem może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia i życia. Podobnie wygląda sytuacja w Polsce: w grupie starszych nastolatków oraz młodych dorosłych (18-24 lata) odnotowano najwyższy wskaźnik ofiar na 1 mln populacji.

* policja.pl
** WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)

Zobacz także: Oryginały, podróbki, a może po regeneracji - jakie wybrać części zamienne do auta?

Alfa Romeo Stelvio - sprawdzamy włoskiego SUV-a

Ostróda gościła najlepszych motocrossów w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie