Wypadek czy kolizja? Jak sie zachować na drodze?

Mariusz Michalak
Fot. Dariusz Bloch
Fot. Dariusz Bloch
Wypadek a może kolizja. Często te określenia są stosowane zamiennie, ale wbrew powszechnej opinii nie oznaczają tego samego.

Wypadek czy kolizja?

Bardzo ważne jest prawidłowe zaklasyfikowanie zdarzenia, w którym braliśmy udział lub którego byliśmy świadkiem. Od jego kwalifikacji zależy dalsze postępowanie.

KOLIZJA to zdarzenie drogowe, którego skutkiem są straty materialne i jedynie takie. WYPADEK DROGOWY to takie zdarzenie drogowe, w którym osoby poszkodowane są ranne lub - w najgorszym przypadku – nie żyją. Dlatego pierwszą i podstawową czynnością po wystąpieniu awaryjnej sytuacji na drodze powinna być zawsze ocena stanu poszkodowanych.

Jeśli to ty byłeś kierowcą pamiętaj, że ustawa Prawo o Ruchu Drogowym jasno precyzuje twoje obowiązki.

W przypadku kolizji, jesteś zobowiązany do:

  •  Zatrzymania pojazdu w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętaj o włączeniu świateł awaryjnych i wyłączeniu zapłonu oraz zaciągnięciu hamulca postojowego.
  • Zabezpieczenia miejsca kolizji poprzez odpowiednie jego oznakowanie. W praktyce oznacza to użycie trójkąta ostrzegawczego. W terenie zabudowanym trójkąt możesz ustawić bezpośrednio za pojazdem. W terenie niezabudowanym powinien on stać w  odległości 30 do 50 m za samochodem. Na autostradzie obowiązuje odległość 100 m. Zaleca się także korzystanie z kamizelki odblaskowej.
  • Upewnij się, czy inni uczestnicy zdarzenia drogowego są w stanie zabezpieczyć swoje pojazdy.
  • Przepisy prawa zobowiązują także do niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu. Niezastosowanie się do tej regulacji może skutkować nałożeniem mandatu, niezależnie od tego, kto był sprawcą.

Kiedy trzeba wezwać policję?

Warto pamiętać, że w przypadku kolizji nie ma obowiązku wzywania policji. Osoby biorące udział w stłuczce mogą wyjaśnić zaistniałą sytuacje same. Jeśli jest zgoda, co do przebiegu zdarzenia, sprawca zobowiązany jest napisać poszkodowanemu oświadczenie, w którym przyzna się do spowodowania kolizji, poda dane oraz numer Polisy OC. Dobrze jest mieć jedną kopię takiego blankietu oświadczenia zawsze w samochodzie. Alternatywnie można je spisać na czystej kartce papieru.

W przypadku kolizji, policję wzywamy tylko wtedy, gdy okoliczności nie są jasne lub gdy zachodzi podejrzenie, że doszło do popełnienie przestępstwa (np. jeden z kierowców jest pod wpływem alkoholu).

Ostatnią czynnością, jaką wykonujesz w związku z udziałem w kolizji powinno być powiadomienie swojego ubezpieczyciela.

Jeśli w zdarzeniu drogowym którykolwiek z uczestników poniósł śmierć lub został ranny, mamy do czynienia w wypadkiem.

Jeśli brałeś udział w wypadku lub jesteś jego świadkiem masz obowiązek:

  •  Udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku pamiętając, że najważniejsze jest zatamowanie krwawienia oraz przywrócenie oddychania i krążenia. Obligatoryjnie należy wezwać pogotowie oraz policję. Pamiętaj, że nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku jest wykroczeniem karanym grzywną lub aresztem.
  • Podobnie jak w przypadku kolizji, jesteś zobowiązany do zabezpieczenia miejsca wypadku.
  • Uczestnikom nie wolno podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku, np. przez zatarcie śladów na miejscu. Niszczeniem śladów może być m.in. usunięcie pojazdów. Jeśli sytuacja na to pozwala, zrób zdjęcia i spisz dane świadków.
  • Należy pozostać na miejscu wypadku do przyjazdu służb ratunkowych i policji.

Nieudzielenie pomocy. Co mówi prawo? 

Kodeks karny Art. 162. § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Ucieczka z miejsca wypadku

W przypadku ucieczki z miejsca wypadku, kara za jego spowodowanie może być podwyższona o połowę. Jeśli w wypadku były osoby ciężko ranne lub ktoś zginął, zbiegły sprawca pójdzie siedzieć na od 2 do 12 lat. Za ucieczkę z miejsca wypadku grozi nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.**

Zobacz także:Tak prezentuje się nowy Volkswagen Golf GTI

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty