Wypadek co 11 minut

Maciej Pobocha
Fot.  Piotr Mieszkowski
Fot. Piotr Mieszkowski
W 2008 r. średnio co 11 minut dochodziło w Polsce do wypadku drogowego. W sumie zginęło prawie 5,5 tys. osób. To tyle, ile zamieszkuje małe miasto.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w minionym roku na polskich drogach miały miejsce 49 054 wypadki. W porównaniu z rokiem 2007 spadek był minimalny, bo zaledwie o 482. W wyniku wypadków śmierć poniosło niemal 5,5 tys. osób, a ponad 62 tys. odniosło rany.

Fot. Archiwum: Najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrej pogodzie
Fot. Archiwum: Najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrej pogodzie

Najbardziej niebezpiecznie było na drogach Mazowsza, Śląska i Wielkopolski, co wynika ze sporego ruchu w tych regionach.

Podobnie jak w minionych latach najwięcej wypadków wydarzyło się przy dobrych warunkach atmosferycznych. Tłumaczyć można to tym, że  przyczyniają się one do obniżenia uwagi uczestników ruchu, skłaniają do rozwijania większej prędkości przez kierowców, a tym samym generują tragiczniejsze skutki.

Nie pomagają kontrole radarowe i coraz liczniejsze maszty fotoradarów. Wśród głównych przyczyn wypadków króluje niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

- Mamy w sobie niechęć do przestrzegania norm. Taką normą jest ograniczenie prędkości. Jego łamanie daje nam poczucie swobody. Nie czujemy się przy tym zagrożeni karą, bo spotyka nas ona tylko wtedy, gdy zostaniemy przyłapani przez policję, co nie zdarza się często - wyjaśnia Andrzej Markowski, psycholog transportu. Dodaje, że nie bez znaczenia jest naśladownictwo. Wydaje nam się, że skoro inni jeżdżą szybko, to i my tak możemy. Wyjeżdżając za granicę chętniej zdejmujemy nogę z gazu m.in. dlatego, że tam kierowcy bardziej rygorystycznie przestrzegają przepisów.

Znaczna ilość wypadków jest też efektem nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu. - Nieustępując innym, narzucamy swoją wolę. To przejaw bezinteresownej agresji, chęci pokazania kto jest najważniejszy na drodze. Niestety, skutki bywają opłakane - mówi Andrzej Markowski.

Wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego (człowiek - droga - pojazd), na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się człowiek. To właśnie zachowanie się użytkowników dróg generalnie jest powodem wypadków drogowych. W roku 2008 większość z nich spowodowali kierujący pojazdami (ponad 38 tys.), przy czym przeważali wśród nich kierowcy samochodów osobowych (prawie 29,5 tys.), bo tego typu pojazdy przeważają na naszych drogach.

Stosunkowo najwięcej wypadków spowodowali kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Zdaniem specjalistów zajmujących się sprawami bezpieczeństwa ruchu drogowego, to efekt  brawury i skłonności do ryzyka młodych ludzi, przy jednoczesnym braku doświadczenia i umiejętności kierowania.

- Generalnie jesteśmy zadufanymi kierowcami. Mamy głębokie przekonanie co do swojej doskonałości. Fachowo określa się to mianem nietrafnej oceny kompetencyjnej. Przeceniamy siebie w roli kierowcy. Nie potrafimy spojrzeć z pokorą na swoje niesprawności i rzadko ćwiczymy umiejętności - stwierdza Andrzej Markowski. Wynika to jego zdaniem częściowo z nieefektywności

Fot.  Piotr Mieszkowski
Fot. Piotr Mieszkowski

szkoleń na  prawo jazdy. Kandydaci na kierowców uczą się posługiwania urządzeniem, jakim jest samochód, a nie bezpieczeństwa zachowania w ruchu.

Marek Konkolewski, Komenda Główna Policji
 

Policjanci ruchu drogowego nie są w pełni odpowiedzialni za stan bezpieczeństwa na polskich drogach. W największym stopniu zależy on od postawy uczestników ruchu, ale także od władz centralnych i samorządowych, drogowców czy ubezpieczycieli.

Przyczyny wypadków

Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze

11 840

Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu

9 533

Nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu

2 828

Nieprawidłowe wyprzedzanie

2 605

Nieprawidłowe przejeżdżanie przejścia dla pieszych

2 522

Niezachowanie bezpieczniej odległości między pojazdami

2 283

Nieprawidłowe skręcanie

1 211

Jazda po niewłaściwej stronie drogi

973

Nieprawidłowe cofanie

744

Nieprawidłowe omijanie

736

Nieprawidłowe wymijanie

623

Źródło: Komenda Główna Policji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty