Wypadek autem służbowym? Sprawdź co ci grozi

maciej.mitula
Wypadek autem służbowym? Sprawdź co ci grozi
Wypadek autem służbowym? Sprawdź co ci grozi
Jedziesz samochodem służbowym na wakacje? Bądź ostrożny. Nawet zwykła stłuczka może mocno uderzyć cię po kieszeni i zepsuć dobre stosunki z pracodawcą. Nie zawsze jednak będziesz musiał sam pokrywać koszty naprawy pojazdu Sprawdź, co prawo mówi w tej kwestii.
Wypadek autem służbowym? Sprawdź co ci grozi
Wypadek autem służbowym? Sprawdź co ci grozi

Odpowiedzialność pracownika za wypadek samochodem służbowym regulują przepisy prawa powszechnego, w szczególności kodeks cywilny. Pracownik ponosi odpowiedzialność wobec pracodawcy za szkodę powstałą w jego mieniu pod warunkiem zaistnienia przewidzianych w kodeksie cywilnych przesłanek tej odpowiedzialności. Sytuacja ta dotyczy również przypadku, gdy pracownikowi zostaje powierzony samochód służbowy z obowiązkiem zwrotu i rozliczenia się.

Zobacz też: Jeździsz samochodem służbowym po pracy? Wkrótce zapłacisz podatek ryczałtowy 

Co ważne, pracodawca będzie mógł rościć wobec pracownika o odszkodowanie za szkodę w samochodzie służbowym w razie zaistnienia materialnej szkody w tym pojeździe (uszkodzenie, ubytek, utrata), a także zaistnienia adekwatnego związku przyczynowego pomiędzy szkodą powstałą w samochodzie służbowym, a zdarzeniem powodującym tę szkodę.

– Innymi słowy, przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika jest to, by szkoda w samochodzie była normalnym, naturalnym następstwem zdarzenia powodującego tę szkodę. Pracodawca może domagać się odszkodowania również w przypadku zaistnienia winy pracownika przy zdarzeniu powodującym szkodę – wyjaśnia mecenas Jakub Brykczyński z Brykczyńscy i Partnerzy Adwokackiej Spółki Partnerskiej. – Warto dodać, że pracownik nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej wobec pracodawcy, jeżeli nie można mu przypisać winy, czyli wtedy gdy szkoda powstała z przyczyn niezależnych od pracownika – dodaje mec. J. Brykczyński.

Odszkodowanie

W przypadku zaistnienia w samochodzie służbowym szkody, za którą pracownik jest odpowiedzialny (zgodnie z opisanymi wyżej zasadami), to ponosi on za nie pełną odpowiedzialność. W takiej sytuacji pracodawca może żądać od niego pokrycia całej szkody – zarówno strat spowodowanych przez pracownika w samochodzie służbowym (np. koszty naprawy), jak i utraconych korzyści (np. zwrot zysków, jakie pracodawca uzyskałby w czasie, w którym samochód służbowy pozostawał w naprawie).

Zobacz też: Jakimi samochodami jeżdżą prezesi polskich firm? Drogimi 

Dochodzenie przez pracodawcę odszkodowania za szkodę w pełnej wysokości wymaga wykazania, że szkoda została wyrządzona z winy umyślnej pracownika. Przeprowadzenie w postępowaniu sądowym dowodu na tę okoliczność będzie łatwiejsze, jeżeli da się wykazać, że szkoda nie powstałaby gdyby pracownik należycie wykonywał obowiązki wynikające z regulaminu używania samochodu służbowego. – W takiej sytuacji można dodatkowo zabezpieczyć się, korzystając z monitoringu pojazdów, który umożliwia śledzenie auta w czasie rzeczywistym oraz przeglądanie historii tras na mapie. Oprócz samej historii zyskujemy również informację o prędkości z jaką poruszał samochód – mówi Dawid Nowicki z FlotisMobile.pl.

Należy jednak pamiętać, iż możliwość egzekwowania naprawy szkody powstaje, jeśli powierzenie pojazdu służbowego pracownikowi było zgodne z obowiązującymi przepisami. Zależy to od okoliczności konkretnej sprawy. Warto także podkreślić, że w razie niedochowania przez pracodawcę wymogów co do powierzenia mienia, pracownik będzie w korzystniejszej sytuacji.

Ustal zasady, łatwiej dojdziesz roszczeń

Przed powierzeniem pracownikowi auta służbowego warto omówić z nim szczegółowo zasady korzystania z pojazdu oraz konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania ich. Warto także ustalić regulamin używania pojazdu zawierający informacje dotyczące rozliczania kosztów użytkowania samochodów służbowych, systemu nagród i kar.

Uregulowania wymaga korzystanie z auta w celach prywatnych podczas urlopu. Wszystko zależy od ustaleń z pracodawcą, które najczęściej można znaleźć w regulaminie korzystania z pojazdów firmowych. W większości przypadków pracownik nie ma limitu kilometrów, które może pokonać autem służbowym w trakcie urlopu. Natomiast koszty podróży zazwyczaj pokrywa sam. Wybierając się w podróż samochodem firmowym oprócz kosztów paliwa warto też wziąć pod uwagę koszty związane z eksploatacją auta czy pomocy assistance. Przed zaplanowaniem podróży zagranicznej należy także sprawdzić, czy możliwe jest również skorzystanie z auta firmowego poza granicami naszego kraju. 

Opr. MMI na podstawie informacji FlotisMobile.pl 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty