Wynajem auta. To trzeba wiedzieć

Regina Skibińska
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Umowa o wynajem samochodu powinna być zawarta na piśmie, a klient powinien zapoznać się z jej treścią i zachować sobie egzemplarz.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Umowa najmu pojazdu polega na tym, że wynajmujący zobowiązuje się do oddania samochodu najemcy w celu używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, zaś najemca zobowiązuje się do zapłaty umówionego czynszu.

Żeby wynająć samochód, trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać ważne prawo jazdy. Przy zawarciu umowy trzeba też potwierdzić dokumentem (dowód osobisty albo paszport) swoją tożsamość. Firma wynajmująca auta może jednak wprowadzić dodatkowe kryteria, np. wymóg ukończenia przez najemcę 21 roku życia czy zakaz przekroczenia konkretnej liczby kilometrów.

Przed zawarciem umowy trzeba zwrócić szczególną uwagę na informacje o kosztach wynajmu, które powinny zawierać wszystkie konieczne opłaty. Tych ostatnich może być sporo: lokalne podatki, opłaty administracyjne, koszty ubezpieczenia oraz koszty ubezpieczenia dla drugiego kierowcy, koszty opcji dodatkowych (np. fotelik dziecięcy czy GPS). Informacje na temat ceny powinny być jednoznaczne i nie mogą wprowadzać klientów w błąd.

Najemca może odstąpić od umowy zrezygnować z dokonanej rezerwacji, choć wynajmujący ma prawo pobrać za to opłatę. Odpowiednie zapisy znajdują się w umowie. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zastrzeżenia o prawie pobrania opłaty za rezygnację z rezerwacji są prawidłowe tylko o tyle, o ile zastrzeżenie nakładające na konsumenta obowiązek zapłaty ustalonej sumy na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy jest nałożone również na wynajmującego. Niedozwolone jest natomiast postanowienie nakładające na konsumenta, który nie wykonał umowy lub od niej odstąpił, rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego. Przyjmuje się, że nie jest rażąco wygórowane żądanie zapłaty kwoty odpowiadającej wartości jednodniowej stawki czynszu najmu (o ile czynsz określony jest w stawkach czynszu za jeden dzień) na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy.

Wynajmujący przy zawarciu umowy może zażądać zaliczki lub zadatki. Pojęcia te nie oznaczają tego samego. Zaliczka to jest część ceny, która jest uiszczana przed wykonaniem umowy. Jeżeli umowa dojdzie do skutku, zaliczka zostaje zaliczona w poczet wynagrodzenia, jeśli nie - strony zwracają sobie wszystko, co świadczyły. Jeżeli któraś ze stron nie dotrzyma umowy, wówczas zaliczka zwracana jest osobie, która ją wpłaciła i to niezależnie od tego, która ze stron zrezygnuje ze sfinalizowania umowy najmu. Zadatek to jest z kolei zastrzeżenie umowne. W przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga ma prawo – bez wyznaczania dodatkowego terminu - odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. W sytuacji, gdy od umowy odstępuje strona, która zadatek złożyła, wówczas druga strona może żądać zapłaty podwójnej kwoty zadatku. Jeśli umowa zostaje wykonana, zadatek zostaje zaliczony na poczet świadczenia strony, która go dała.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty