Wyłudzali pieniądze za fikcyjne kolizje

Redakcja
Bielscy policjanci z Sekcji do walki z Przestępczością Gospodarczą zlikwidowali zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się wyłudzeniami odszkodowań ubezpieczeniowych i komunikacyjnych.

 

Działaniami przestępczej szajki kierował Przemysław Sz. - 37-letni mieszkaniec Bielska-Białej. W procederze uczestniczyły w sumie 23 osoby (16 obywateli Polski, 6 obywateli Niemiec i 1 obywatel Austrii). Członków grupy przestępczej charakteryzował ścisły podział ról i zadań. Poza osobami, które brały bezpośredni udział w popełnianiu czynów zabronionych, w proceder ten zaangażowani byli także agenci ubezpieczeniowi, pośrednicy kredytowi oraz przedstawiciele auto-komisów.

 

Mechanizm działania sprawców polegał na wytypowaniu osoby, która posługując się sfałszowanym zaświadczeniem o zarobkach i zatrudnieniu lub dokumentami wskazującymi na fakt prowadzenia działalności gospodarczej, kupowała samochód w systemie kredytowym lub leasingowym. Przeważnie były to samochody luksusowych marek np. Jaguar XJ6, Mercedes Vito V-Classe, VW Transporter Carawelle Multivan, Jeep Grand Cherooke.

 

W wielu przypadkach stan techniczny oraz wyposażenie dodatkowe tych pojazdów nie miało odzwierciedlenia w rzeczywistości. Były to bowiem pojazdy wyeksploatowane i ubogo wyposażone. Mimo to, na samochody te sprawcy wyłudzali znaczne kwoty kredytów lub leasingów oraz ubezpieczali je w ramach polis AC na bardzo wysokie kwoty. W tym celu Przemysław Sz. - wraz z innymi osobami wchodzącymi w skład jego grupy - "podstawiał" do wycen technicznych, kredytowych, leasingowych i ubezpieczeniowych, bardzo podobne (sprawne technicznie, bogato wyposażone) modele pojazdów.

 

Dalsze działania przestępcze polegały na inscenizowaniu kolizji drogowych. W tym celu Przemysław Sz. , szczegółowo planował ich przebieg i okoliczności w jakich miało do nich dojść. Brały w nich udział osoby wchodzące w skład jego grupy przestępczej. Pojazdy te kilkakrotnie uczestniczyły w celowych kolizjach drogowych, następnie były naprawiane przy użyciu niewielkich nakładów finansowych w zaprzyjaźnionych warsztatach samochodowych.

 

Nadwyżki z wyłudzonych ubezpieczeń - poza wymiernymi korzyściami finansowymi - służyły sprawcom do sporadycznego regulowania rat na poczet zaciągniętych kredytów lub leasingów, co stwarzało pozory legalności ich działania. Według założeń przywódcy grupy przestępczej, ostatnim elementem procederu było zgłoszenie fikcyjnej kradzieży samochodu i wyłudzenie odszkodowania ubezpieczeniowego z polisy AC w postaci pełnej wartości pojazdu.

 

Dodatkowym elementem działalności grupy było inscenizowanie przez Przemysława Sz. zdarzeń drogowych przy udziale obcokrajowców, którzy przyjeżdżali na terytorium Polski wysokiej klasy samochodami (najczęściej marki Mercedes, Volvo) wyłącznie w celu udziału w kolizji. Uzyskiwali oni w ten sposób bardzo wysokie, sięgające kwot kilkudziesięciu tysięcy złotych odszkodowania (za jedną kolizję) z polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

 

W sprawie tej zatrzymano i przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw 16 osobom, którym zarzucono popełnienie 93 czynów - oszustw, fałszerstw i wyłudzeń. Z kolei materiał dowodowy dotyczący przestępstw popełnionych przez obcokrajowców pozwolił na wydanie postanowień o przedstawieniu zarzutów 7 osobom (6 obywatelom Niemiec i 1 Austriakowi). W trakcie prowadzonego postępowania przygotowawczego Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej tymczasowo aresztował dwóch podejrzanych, w tym przywódcę grupy i jego 36-letniego kompana Tomasza L.

 

Wobec pozostałych podejrzanych, zastosowane zostały środki wolnościowe w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policyjnych oraz zakazu opuszczania kraju. Za przestępstwa te grozi im kara nawet 8 lat pozbawienia wolności. Sprawcy muszą się też liczyć ze zwrotem nienależnie wypłaconych im odszkodowań oraz bardzo wysokimi grzywnami. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych na kwotę przeszło 133 tys. zł.

 

W wyniku podjętych działań policjanci zapobiegli wypłacie nienależnych odszkodowań z tytułu zawartych umów ubezpieczenia na łączną kwotę blisko 200 tys. zł. Dotyczyło to usiłowania wyłudzeń odszkodowania z tytułu kradzieży samochodu Mercedes Vito V-Classe, Jaguar XJ6 oraz kolizji drogowych przy udziale obcokrajowców.

 

Źródło: Komenda Główna Policji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty