Wyłączenie 200 fotoradarów nie pogorszy bezpieczeństwa

TVN24/x-news
Fot. archiwum
Fot. archiwum
Od 1 stycznia straże miejskie i gminne nie mają już możliwości ujawniania wykroczeń drogowych przy użyciu fotoradarów. Czy wpłynie to na bezpieczeństwo na drogach? Zdania są podzielone.
Fot. archiwum
Fot. archiwum

- Na pewno nie nastąpi pogorszenie stanu bezpieczeństwa na polskich drogach. W dalszym ciągu funkcjonują z powodzeniem przez 24 godziny na dobę fotoradary zarządzane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Zobaczymy, co stanie się z urządzeniami przenośnymi i stacjonarnymi dotąd nadzorowanych przez straże - powiedział Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Przypomnijmy, że z początkiem stycznia zostały wyłączone fotoradary straży miejskich. W skali kraju to ponad 200 urządzeń. W myśl nowych przepisów tylko Inspekcja Transportu Drogowego może robić zdjęcia kierowcom, którzy łamią przepisy. Nie ma regulacji, które przewidują co ma się stać z wyłączonymi fotoradarami, a ITD nie jest nimi zainteresowana. Oznaczałoby to bowiem poniesienie dodatkowych kosztów, a Inspekcja nie dostała funduszy na ten cel.

Raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił liczne przypadki samowolnego przestawiania przez strażników fotoradarów w takie miejsca, gdzie łatwo zaskoczyć kierowców. Stwierdzono, że spośród wystawionych przez wszystkie sprawdzone straże mandatów średnio 85% kwotowo dotyczyło wykroczeń ujawnionych fotoradarem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty