Wszyscy piesi będą nosić odblaski. Posłowie zdecydowali

maciej.mitula
Dzięki odblaskom pieszy jest widoczny z dużo większej odległości
Dzięki odblaskom pieszy jest widoczny z dużo większej odległości
14 czerwca br. sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zanim ustawa wejdzie w życie zajmie się nią Senat i Prezydent.
Dzięki odblaskom pieszy jest widoczny z dużo większej odległości
Dzięki odblaskom pieszy jest widoczny z dużo większej odległości

Posłowie zdecydowali o przyjęciu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek używania elementów odblaskowych takich jak kamizelki lub opaski przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu po drogach poza terenem zabudowanym.

Elementy odblaskowe mają być umieszczane w widocznym miejscu. Przepis ten nie będzie dotyczył osób poruszających się po chodniku i w strefie zamieszkania. Obecne przepisy zobowiązują do noszenia elementów odblaskowych jedynie osoby do 15 roku życia.

Zmiana ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 9 maja 2013 r. w Komisji Infrastruktury. Drugie czytanie przeprowadzono 12 czerwca 2013 r. Ustawa zostanie teraz przekazana do Senatu. Jeśli senatorowie odrzucą ustawę lub zaproponują poprawki, wtedy ustawa ponownie trafi pod obrady sejmu. Jeśli Senat nie zgłosi uwag, ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP. Jeśli nie będzie weta, prezydent w ciągu 21 dni zarządzi jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw RP. Nowe prawo wejdzie w życie w momencie publikacji w dzienniku.

- Odblaski w nocy powinni nosić i dzieci, i dorośli - uważa podinspektor Piotr Boba z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - One mogą uratować życie.

Policjanci nie mają wątpliwości: im więcej odblaskowych elementów ma ubranie pieszego, tym lepiej jest on widoczny na drodze, a co za tym idzie - bezpieczniejszy.

Gdy kierowca patrzy na drogę oświetloną wyłącznie reflektorami mijania swojego auta, pieszego idącego poboczem widzi dopiero z odległości około 30 metrów. Kiedy jezdnia jest mokra, a z przeciwka nadjeżdża inny samochód i oślepia kierowcę, odległość ta zmniejsza się do 10-15 metrów.

Od momentu, gdy kierujący autem zobaczy pieszego, do chwili, kiedy rozpoczyna hamowanie, mija sekunda. Przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu sekundy pokona około 15 metrów. W czasie deszczu nie ma szans, by kierowcy udało się uniknąć uderzenia w pieszego.

- Jeśli natomiast osoba idąca poboczem ma na sobie odblaskową opaskę czy kamizelkę, kierowca zobaczy ją nawet 300 metrów wcześniej i zdąży wyhamować - zapewnia Krzysztof Majeranek, instruktor nauki jazdy z Opola.

Jak potrzebne są elementy odblaskowe na ubraniu pieszego, dowodzą policyjne statystyki. W ubiegłym roku na drogach województwa opolskiego doszło do ponad 300 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło 22 z nich, a 173 zostało rannych.

- Aż 66 procent tych wypadków zdarzyło się w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy szybko zapada zmierzch - zwraca uwagę Piotr Boba z opolskiej drogówki.

Policjanci postulują, by dorośli wpajali dzieciom potrzebę noszenia odblasków.

- Kupując ubrania i tornistry naszym pociechom, powinniśmy wybierać takie, które mają już wszyte takie świecące elementy - dodaje Piotr Boba. - Jeśli nie ma takiej możliwości, powinniśmy osobno zaopatrzyć je w opaski odblaskowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty