Wreszcie ruch na budowie A1. Budowa autostrady koło Włocławka ruszyła

gazeta.pomorska
Wreszcie ruch na budowie A1. Budowa autostrady koło Włocławka ruszyła
Wreszcie ruch na budowie A1. Budowa autostrady koło Włocławka ruszyła
Nie tak, żeby od razu były widoczne efekty. Ale prace są prowadzone - między innymi w okolicy Grabkowa i Wieńca.
Wreszcie ruch na budowie A1. Budowa autostrady koło Włocławka ruszyła
Wreszcie ruch na budowie A1. Budowa autostrady koło Włocławka ruszyła

To jeszcze nie to, czego oczekujemy - mówi starosta włocławski Kazimierz Kaca. - Ale wreszcie widać, że roboty ruszyły!
Prace prowadzone są między innymi w gminie Brześć Kujawski i Kowal. Jak wyglądają? - Od czwartku obserwuję postęp prac na odcinku w okolicach Machnacza - opisuje mieszkaniec gminy Brześć Kujawski. - Przez trzy dni zrywano tam trawę. Użyto do tego dwóch spychaczy, następnie trzy ciężarówki i koparka zaczęły wywozić urobek w jedno miejsce na hałdę.

Czytelnika niepokoi to, że pracy zostało jeszcze tyle, że nie widzi szans na to, żeby oddanie autostrady nastąpiło w zapowiadanym terminie, czyli na początku przyszłego roku. - Nie łudźmy się, jezdnia będzie przejezdna w terminie zapisanym w umowie, jeśli przez kilka dni dwie spycharki, trzy ciężarówki i dwie koparki nie zrobiły niczego pożytecznego - uważa.

Z raportu, który publikuje na swoich stronach internetowych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy wynika jednak co innego, że budowa jest kontynuowana z rozmachem. - W sposób ciągły wzrasta zaangażowanie ludzi i sprzętu na budowie - czytamy. Z zapewnień bydgoskiego oddziału GDDKiA wynika, że w ubiegłym tygodniu na wszystkich odcinkach budowanej autostrady od Czerniewic do Kowala dziennie pracowały średnio 524 osoby i 212 maszyn budowlanych, a liczba podwykonawców, usługodawców i dostawców zaangażowanych przy tej budowie wzrosła do 70. Dla porównania - na początku czerwca wykonawca zaangażował na budowie 242 osoby i 122 maszyny.
Prowadzone w ubiegłym tygodniu roboty dotyczyły trasy głównej. Roboty związane były z układaniem podbudowy zasadniczej, warstwy wiążącej, warstwy osączającej. Prowadzone były też próby szczelności kanałów, kontynuowana budowa kanalizacji, wzmacniane były rowy, regulowane studnie i wpusty, ustawiano też fundamenty pod słupy oświetleniowe. Z kolei na obiektach mostowych były wykonywane prace związane z profilowaniem skarp, układaniem ścieków skarpowych, prefabrykacją zbrojenia, zbrojeniem ścianek, wykonywaniem dojazdów.

W ostatnim tygodniu na budowanej autostradzie A1 zostało ułożonych ponad 64 tysiące metrów kwadratowych podbudowy bitumicznej i około 18 tysięcy metrów kwadratowych podbudowy z kruszywa łamanego. Wykonywane też były prace przy warstwach nasypów i rowach odwadniających. Kontynuowano poza tym naprawy dróg technologicznych i umacniano zbiorniki retencyjne.
W tym tygodniu planowane są m.in.: roboty ziemne, uzupełnianie warstw nasypu, wykonywanie warstwy podbudowy bitumicznej i warstwy wiążącej, roboty stabilizacyjne, wykonywanie rowów wzdłuż autostrady i prowadzenie dalszych prac na obiektach mostowych w zakresie: szalowania, betonowania, zabezpieczania powłokami malarskimi i tynkarskimi.
Budowa nabiera tempa. Czy czasu wystarczy?

(goz)www.pomorska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty