WORD w Radomiu obniża pensje pracowników, bo nie ma chętnych na prawo jazdy

redakcja.regiomoto
WORD Radom
WORD Radom
Od 1 września egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego będą pracować na zmniejszonych etatach. Wszystko przez to, że brakuje kandydatów na kierowców. Ich liczba spadła ostatnio o ok. 30 procent.
WORD Radom
WORD Radom

Ośrodki egzaminowania, w tym także radomski, znalazły się w tarapatach po zmianie zasad przeprowadzania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. W niektórych miastach już przeprowadzono zwolnienia personelu. Egzaminatorów przybywało, aby obsłużyć tłumy chętnych do zdawania na starych zasadach.

Zobacz też:

NOWE EGZAMINY TEORETYCZNE NA PRAWO JAZDY - ROZWIĄŻ PRZYKŁADOWY TEST NA PRAWO JAZDY KATEGORII B I SPRAWDŹ, CZY NAPRAWDĘ JEST TAK TRUDNY

 

ZAMIAST ZWOLNIEŃ

Na liście egzaminatorów zatrudnionych w radomskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego jest 28 osób. Większość z nich od nowego miesiąca będzie pracowała na trzy czwarte etatu. Chcąc nie chcąc musieli zgodzić się na takie rozwiązanie.

- Nie chcemy zwalniać pracowników, więc wybraliśmy takie rozwiązanie – wyjaśnia Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu. – Są osoby, którym nie mogliśmy zmienić wymiaru godzin pracy, bo na przykład są w okresie chronionym przed przejściem na emeryturę, albo przebywają na długotrwałym zwolnieniu lekarskim.

Pracownikom zmieniono angaże, ale nie wskazano terminu, do którego będą pracować na nowych warunkach.

– Jeśli tylko sytuacja się poprawi wrócimy do zatrudniania na pełen etat – mówi Mirosław Szadkowski. – Nie określamy teraz horyzontu czasowego, bo sami nie wiemy jak długo potrwa taka sytuacja.

ZA MAŁO EGZAMINÓW

Teraz w Radomiu egzamin teoretyczny pozytywnie przechodzi tylko jedna trzecia zdających, a to przekłada się na liczbę osób, które przystępują do części praktycznej.

- Ta jest dla nas najistotniejsza, bo oznacza pracę dla egzaminatorów. Podczas części teoretycznej potrzebny jest jeden egzaminator – Tłumaczy Mirosław Szadkowski.

W Radomiu liczba egzaminów praktycznych spadła zależnie od typu egzaminu o 30-40 procent. Najbardziej dotyczy to sprawdzianów na prawo jazdy motocyklowe, tu spadek wynosi więcej niż 50 procent. W przypadku prawa jazdy kategorii B do praktyki przystępuje o ponad 30 procent mniej kandydatów.

KIEDY SIĘ POPRAWI?

Ale prawda jest też taka, że spadła liczba osób, które ubiegają się o prawo jazdy. Zdaniem dyrektora Szadkowskiego prawdopodobnie to nie tylko dlatego, że zmieniły się zasady egzaminowania.

- Nie mamy żadnych badań, ale mamy teraz niż demograficzny. Może na spadek liczby kandydatów nakłada się też kryzys? – zastanawia się Mirosław Szadkowski. – Jeszcze kilka lat temu większość osób zaraz po skończeniu osiemnastu lat ubiegała się o prawo jazdy, teraz granica wieku bardzo się przesunęła.

W Radomiu na szczęście w tym względzie widać iskierkę poprawy. W ostatnich miesiącach na egzamin zapisywało się mniej niż 250 osób dziennie. Od połowy sierpnia to już ponad 300 osób. – Zobaczymy, jak będzie dalej – dodaje Mirosław Szadkowski.

Izabela Kozakiewicz, „Echo Dnia"
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty