Wielkanoc 2021. Apel policji. Zasady podróżowania podczas lockdownu

Mariusz Michalak
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Choć w 2020 roku podczas wielkanocnego weekendu pandemia przełożyła się na mniejsze natężenie ruchu na drogach, nie powstrzymało to kierowców od jazdy pod wpływem alkoholu. Policja zatrzymała wówczas 542 pijanych kierowców z czego najwięcej - aż 212 - w Wielką Sobotę. Natomiast w 2019 wynik ten był przeszło o 1/3 większy. Łącznie w 3 dni skontrolowano 878 osób, w tym 347 zanotowano 20 kwietnia w sobotę. Czy w 2021 roku tendencja spadkowa się utrzyma, a Polacy postawią na trzeźwe Święta?

Apel Policji

- Apelujemy by Święta Wielkanocne nie był pretekstem do zaniechania przestrzegania zasad bezpieczeństwa! Spędźmy je w miejscu zamieszkania, wyłącznie w gronie domowników - w ten sposób zagwarantujemy sobie i swoim bliskim, że nie narazimy ich na utratę zdrowia i życia - apeluje policja.

 - Pamiętajmy, że mniejszy ruch na drogach nie gwarantuje bezpieczeństwa. Wciąż nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych - informuje policja. W najbliższych dniach kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli drogowych.

Co z zakazem przemieszczania się?

Wśród obostrzeń obecnie nie ma zakazu przemieszczania się samochodem. Można swobodnie podróżować po Polsce, ale Ministerstwo Zdrowia apeluje o ograniczenie przemieszczania się do niezbędnego minimum.

W aucie z maseczką czy bez?

Nie ma obowiązku noszenia maseczki w samochodzie. I to niezależnie od tego z kim podróżujemy. Zasłaniać usta i nos trzeba jednak np. podczas kontroli policyjnej.

O zakrywaniu nosa i ust należy także pamiętać np. tankując auto. Na stacjach benzynowych obowiązują dokładnie takie same przepisy jak w lokalach gastronomicznych. Jedzenie kupimy tylko na wynos.

Maseczka obowiązkowa jest w komunikacji publicznej.

Limit osób w aucie 

Wciąż obowiązuje limit miejsc w samochodach ośmio- i dziewięcioosobowych. Mogą do nich wejść maksymalnie cztery osoby. Limity obowiązują także w transporcie zbiorowym.

Obowiązek zakrywania nosa i ust. Kara za brak maseczki

Nadal istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej. Osoby, które nie zakrywają nosa i ust mogą zapłacić mandat w wysokości do 1000 zł.

Przypomnijmy, że od 27 lutego nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone.

Wielka Sobota sprzyja spotkaniom i… powrotom na podwójnym gazie

Polacy podczas przerwy świątecznej chętnie nadrabiają spotkania z przyjaciółmi, co potwierdzają dane statystyczne policji informujące o tym, że w Wielką Sobotę zatrzymywanych jest najwięcej nietrzeźwych kierowców. Wynik ten nie zmienia się od lat.

- Święta dla wielu z nas to przede wszystkim czas rodzinnych spotkań i chwil odpoczynku. Tym chętniej sięgamy po różne trunki od piwa, wina po alkohole wysokoprocentowe. Spędzając miło czas w doborowym towarzystwie nie myślimy o powrocie, a tym bardziej o konsekwencjach wsiadania za kierownicę w stanie nietrzeźwym. Wielu osobom wydaje się, że czują się dobrze, zatem na pewno zdążyły wytrzeźwieć. Natomiast błędne przekonanie doprowadziło już do niejednej tragedii. Wsiadając za kółko każdy powinien mieć 100% pewności – podkreśla Rafał Misztalski, prezes AutoWatch Polska

Brak wyobraźni i brawura na drodze w połączeniu z nadmiarem alkoholu często prowadzą do tragedii. Wracając ze świąt, nie tylko tych wielkanocnych, bywamy zmęczeni, poirytowani wzmożonym ruchem na drodze, chcemy jak najszybciej dojechać do domu. Niestety nie każdy kierowca pamięta, że dopuszczalnym limitem w wydychanym powietrzu jest tylko 0,2, a dobre samopoczucie fizyczne i odpowiednia ilość snu „dzień po” nie dają pewności, że organizm się w pełni zregenerował i jesteśmy trzeźwi.

Jak przeciwdziałać pijanym kierowcom?

Według Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za transport w UE jednym z najskuteczniejszych środków przeciwdziałania pijanym kierowcom są blokady alkoholowe. Urządzenia te chociaż w Polsce stosunkowo mało znane, w Europie stają się nieodłącznym elementem wyposażenia m.in. transportu użytku publicznego. Z europejskich danych wynika również, że system ten doskonale sprawdza się wśród recydywistów, którym odebrano prawo jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu.

- Główną funkcją blokad alkoholowych jest uniemożliwienie uruchomienia pojazdu osobie, u której wykryto zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. System ten jest doskonały nie tylko dla osób prywatnych, ale też przedsiębiorców zatrudniających kierowców, którzy przemierzają codziennie tysiące kilometrów. Traktując bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego priorytetowo, blokady należałoby montować prewencyjnie we wszystkich pojazdach użyteczności publicznej oraz w autach osób, którym odebrano prawo jazdy ze względu na prowadzenie po alkoholu. Oczywiście, takie działania powinny być połączone z szeroko rozumianą edukacją z obszaru przepisów i prawidłowych zachowań na drodze – podkreśla Rafał Misztalski, prezes AutoWatch Polska.

Zobacz także: Tak prezentuje się pickup Forda w nowej wersji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

UOKiK przeprowadza kontrole na stacjach V2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty