Większy zasięg elektrycznych modeli Volvo: C40 i XC40

Materiał informacyjny VOLVO
Volvo XC40 oraz Volvo C40 to pierwsze, w pełni elektryczne samochody szwedzkiej marki. Od początku 2023 roku na rynek trafiają unowocześnione wersje obu modeli. Mają większy zasięg, przeprojektowany układ napędowy (pierwsze od 25 lat Volvo z napędem na tył), a także mogą ładować się jeszcze szybciej. Przyglądamy się tym zmianom dokładniej.

Elektryczne Volvo Recharge – udany debiut

W 2020 roku na rynku pojawiło się pierwsze, seryjnie produkowane, w pełni elektryczne Volvo, model Volvo XC40 Recharge, rok później zadebiutował elektryczny crossover coupé – Volvo C40 Recharge. Obydwa modele udanie łączą skandynawską elegancję i wysoki poziom bezpieczeństwa, z którego marka Volvo jest znana od lat, z nowoczesnymi technologiami zarówno w elektrycznym układzie napędowym, jak i w cyfrowych systemach pokładowych. Elektryczne Volvo XC40 i C40 to pierwsze modele marki, w których zaimplementowano system Android Automotive OS. Szwedzcy inżynierowie nie byliby jednak sobą, gdyby nie szukali dalszych optymalizacji i usprawnień. Efektem tych poszukiwań są poprawione modele Volvo XC40 i C40 debiutujące na rynku w bieżącym, 2023 roku. Po raz pierwszy od 25 lat Volvo ma w ofercie samochody z napędem na tył, zwiększono również zasięg elektrycznych modeli, które w nowych wersjach mogą również szybciej się ładować. Warto wiedzieć dokładniej na czym polegają usprawnienia w obu modelach na rok 2023.

Volvo XC40 Recharge i Volvo C40 Recharge – nowe układy napędowe

W 2023 roku w ofercie obu elektrycznych crossoverów Volvo debiutuje zupełnie nowy, elektryczny układ napędowy opracowany od podstaw przez szwedzkich inżynierów marki. W układzie tym nowy silnik elektryczny z magnesami trwałymi, dysponujący mocą 175 kW (238 KM) przenosi moment obrotowy na oś tylną, a nie przednią, jak we wcześniejszych wariantach obu modeli z napędem na jedną oś. Nowy silnik elektryczny jest też mocniejszy od poprzednika o 5 kW. Niby nie jest to wiele, ale nawet tak niewielka różnica, w połączeniu z przeniesieniem osi napędowej z przodu na tył, znacząco poprawia stabilność prowadzenia. Szczególnie podczas przyśpieszeń, kiedy to przeciążenie dociska tylną oś, na którą teraz przekazywana jest moc silnika elektrycznego. Co ciekawe, wartości przyśpieszeń od 0 do 100 km/h nie zmieniły się w stosunku do wersji sprzed zmian. Nowe, tylnonapędowe Volvo XC40 Recharge osiąga 100 km/h w czasie 7,4 sekundy, czyli w takim samym jak przed zmianami i z napędem na przednią oś, jednak auto prowadzi się pewniej dając kierowcy większe poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to przecież DNA szwedzkiej marki.

Nowością jest również wersja Single Motor Extended Range, czyli odmiana z napędem na jedną oś, ale o przedłużonym zasięgu. W tym przypadku Volvo XC40 i C40 również mają jeden silnik napędzający oś tylną, ale – po pierwsze – ma on zwiększoną moc do 185 kW (252 KM) i pobiera on energię z większego pakietu akumulatorów trakcyjnych. Zmiany wprowadzono również w najmocniejszej odmianie obu modeli, czyli dwusilnikowej wersji Twin Motor z napędem na obie osie. W tym przypadku moc sumaryczna układu się nie zmieniła i dalej wynosi 300 kW (408 KM), ale zmieniono charakterystykę tego układu. Na tylnej osi umieszczono synchroniczny silnik elektryczny z magnesami stałymi o mocy 183 kW, a na przedniej pracuje również nowa, asynchroniczna jednostka elektryczna o mocy 117 kW. Taka charakterystyka napędu z przewagą mocy na tylnej osi również wpływa na komfort i pewność prowadzenia oraz większe poczucie bezpieczeństwa podczas dynamicznej jazdy. Wersja Twin Motor z napędem na obie osie oferowana jest zawsze z większym pakietem akumulatorów trakcyjnych. Skoro o akumulatorach mowa, zobaczmy jakie zmiany w nich wprowadzono.

Volvo XC40 Recharge i Volvo C40 Recharge – ta sama pojemność, większy zasięg

W bazowej, jednosilnikowej odmianie nowych Volvo XC40 Recharge i C40 Recharge (wersje Single Motor) zachowano tę samą pojemność akumulatorów trakcyjnych, co w wariantach obu modeli sprzed zmian. Jednak choć pojemność baterii się nie zmieniła, to inżynierowie Volvo całkowicie przeprojektowali system chłodzenia baterii uzyskując znacznie większą wydajność kontroli termicznej akumulatora trakcyjnego. W efekcie jednosilnikowa, bazowa odmiana Volvo XC40 Recharge sprzed zmian, która łączona z akumulatorem o pojemności 69 kWh uzyskiwała w cyklu WLTP zasięg 425 km, teraz po modyfikacji systemu kontroli termicznej, jest w stanie przejechać w cyklu WLTP do 460 km.

Większym zasięgiem może pochwalić się również jednosilnikowy, bazowy wariant nowego Volvo C40 Recharge Single Motor, który obecnie jest w stanie wg WLTP pokonać bez doładowywania dystans 476 km (w wersji sprzed zmian było to 438 km).

Jeszcze dalej bez odwiedzania ładowarek przejadą wersje Single Motor Extended Range, czyli jednosilnikowe (z napędem na tył) odmiany obu modeli z mocniejszym silnikiem o mocy 185 kW, łączone z większą baterią o pojemności 82 kWh. W tym przypadku nabywcy Volvo XC40 Recharge z tym układem napędowym mogą liczyć na zasięg do 515 km, z kolei Volvo C40 Recharge Single Motor Extended Range jest w stanie w cyklu WLTP pokonać bez doładowania nawet 533 kilometrową trasę.

Zasięg wzrósł również w przypadku najmocniejszej, dwusilnikowej wersji obu modeli. Mimo iż moc (408 KM) oraz pojemność baterii (82 kWh) nie uległy zmianie, to jednak zmieniony rozkład mocy na obu osiach, a także przeprojektowany układ chłodzenia akumulatorów zaowocował wzrostem zasięgu najmocniejszego Volvo XC40 Recharge Twin Motor do 500 km w cyklu WLTP. To wartość aż o 62 kilometry większa, niż w modelu sprzed modyfikacji. Z kolei zasięg Volvo C40 z dwusilnikowym układem napędowym wzrósł do 507 km (poprzednio było to 451 km).

Volvo XC40 Recharge i Volvo C40 Recharge – nie tylko dojedziesz dalej, ale i szybciej się naładujesz.

Znacząco poprawiona wydajność silników elektrycznych i akumulatorów trakcyjnych nowych Volvo XC40 Recharge i C40 Recharge przełożyła się nie tylko na sprawniejszy i dający większą pewność prowadzenia układ napędowy czy wyższe zasięgi w każdej odmianie silnikowej. Zmieniły się również moce z jakimi można ładować każdą odmianę zmodernizowanych modeli elektrycznych Volvo.
W przypadku bazowej, jednosilnikowej odmiany z mniejszym akumulatorem 69 kWh, czas ładowania od 10 do 80% pojemności baterii zajmuje około 34 minuty przy użyciu ładowarki prądu stałego o mocy 130 kW.

Z kolei większy akumulator trakcyjny (pakiet o pojemności 82 kWh), który trafia do wersji jednosilnikowej o większym zasięgu oraz do odmian dwusilnikowych obu elektrycznych crossoverów, może być ładowany z mocą nawet 200 kW (w wersjach sprzed zmian było to maksymalnie 150 kW). W efekcie, o ile znajdziemy ładowarkę o odpowiednio dużej mocy, czas ładowania od 10 do 80% pojemności baterii skraca się do zaledwie 28 minut. Więcej o podejściu Volvo do elektryfikacji przeczytacie na stronie: https://www.volvocars.com/pl/v/cars/recharge.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie