Warto mieć "plan B"

Andrzej Witczak
Wychodzimy rano do pracy, ale na parkingu w miejscu parkowania naszego samochodu pozostało tylko... powietrze. Co wtedy?

Porady specjalisty od ubezpieczeń komunikacyjnych
 
Telefon na policję, szukamy polisy oraz ubezpieczalni i za 30 dni z otrzymanym odszkodowaniem idziemy kupić następne auto.
 
W dodatku “Automoto" z 14 maja przytoczone zostały zatrważające wręcz cyfry obrazujące skalę przestępczości samochodowej. Z prostych działań matematycznych wynika, że każdego dnia "znika" ponad 150 samochodów. Lekko nam się czyta o złodziejach samochodowych, dopóki taki przypadek nas omija. Dobrze mieć jednak "plan B" w razie utraty auta. Tym planem jest wykupienie polisy AC.
 
Ubezpieczenie Auto Casco jest ubezpieczeniem całkowicie dobrowolnym. Możemy zawrzeć umowę ubezpieczenia z dowolnym ubezpieczycielem, niezależnie od zawartego wcześniej w innej firmie OC.
 
Decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia AC należy wcześniej taką umowę dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy sposób wyliczenia odszkodowania spełnia nasze oczekiwania. Pamiętać należy, że nie zawsze niska składka idzie w parze z poziomem satysfakcji poszkodowanego. Jest kilka punktów, na które należy w szczególności zwrócić uwagę zawierając umowę ubezpieczenia: 
1. Wartość pojazdu
- W razie kradzieży ubezpieczyciel wypłaci kwotę równą wartości rynkowej, ale nie więcej niż suma ubezpieczenia oznaczona na polisie.
2. Wartość netto czy brutto
- w przypadku samochodów będących składnikiem majątku firmy, która jest płatnikiem podatku VAT odszkodowanie w większości przypadków będzie wypłacone według wartości netto.
3. Następną niespodzianką jest udział własny w wysokości od 5 nawet do 20%
przy szkodach kradzieżowych dokonywanych poza parkingiem strzeżonym.
4. Czy odpowiedzialnością są objęte szkody powstałe na
terytorium RP czy również poza jej granicami?
5. Czy spełniamy wymogi stawiane odnośnie wyposażenia
w dodatkowe zabezpieczenia przeciwkradzieżowe
6. Warunkiem wypłaty odszkodowania jest przekazanie
ubezpieczycielowi wszystkich posiadanych kluczyków oraz kluczy do urządzeń zabezpieczających
.
7. Sprawdzamy zapis czy w przypadku kradzieży ubezpieczyciel uzależnia wypłatę odszkodowania od otrzymania umorzenia dochodzenia
. Żaden bowiem przepis prawa nie przewiduje jako niezbędnego warunku do otrzymania odszkodowania przedstawienia postanowienia o umorzeniu śledztwa wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa.
Tych kilka podstawowych punktów powinno państwu ułatwić analizę i dokonanie wyboru najlepszego dla siebie ubezpieczenia Auto Casco.
 

Dyrektor Risk Service Gid
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

UOKiK przeprowadza kontrole na stacjach V2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty