Wakacyjny wyjazd droższy niż przed rokiem

(pp)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Już za kilka dni rozpocznie się w Polsce sezon urlopowy, a wiele osób uda się na zasłużony odpoczynek samochodem. Niestety, związane z tym wydatki na paliwo będą większe od ubiegłorocznych.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

W ciągu zaledwie 12 miesięcy ceny najpopularniejszej w Polsce benzyny Pb 95 wzrosły o ok. 70 gr na litrze. Zakładając, że bak naszego auta mieści 45 litrów, zatankowanie samochodu do pełna kosztuje zatem o przeszło 30 zł więcej, niż jeszcze podczas ubiegłorocznych wakacji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku oleju napędowego.

Wygląda jednak na to, że w najbliższych tygodniach, pomimo wakacji które często wiążą się z podwyżkami, ceny na stacjach powinny być coraz niższe. Dlaczego? Odpowiedzi należy szukać w notowaniach ropy naftowej na świecie. 21 czerwca 2012 roku osiągnęła ona najniższy od ponad 1,5 roku poziom - 1 baryłka tego surowca kosztowała 89 dolarów. Dla porównania, jeszcze 3 miesiące wcześniej jej cena kształtowała się na poziomie 126 dolarów, co było absolutnym rekordem. Zdaniem analityków, to nie koniec spadku wartości ropy naftowej. Spowodowane jest to obawami o światową recesję.

Niestety, gwałtowny spadek cen ropy naftowej nie przekłada się na ceny detaliczne. - Szanse na szybką reakcję ze strony stacji paliw na spadek cen tego surowca są niewielkie. Po części jest to spowodowane sytuacją z ostatnich miesięcy, kiedy to wysokość marży w punktach sprzedaży była minimalna. Czasem wręcz dochodziło do sytuacji, w której to właściciele stacji częściowo brali podwyżki na siebie podwyżki - powiedział Grzegorz Maziak, ekspert rynku paliw z portalu e-petrol.pl.

Wydaje się więc, że teraz chcą oni wykorzystać tę sytuację, by "odrobić" straty poniesione na przełomie 2011 i 2012 roku. Jeśli popatrzymy na ceny hurtowe i porównamy je z detalicznymi, różnice mogą dochodzić nawet do 80 groszy na litrze. - Należy jednak pamiętać o tym, że to właśnie marża przeznaczana jest na utrzymanie stacji, różnego rodzaju opłaty, a także koszty związane z obsługą. Realny zysk jest zatem niższy - wyjaśnił Maziak.

Nowa sytuacja sprawiła, że poszczególni sprzedawcy nakładają na cenę paliw zróżnicowane marże, co mogą wykorzystać kierowcy. - Z naszych obserwacji wynika, że różnice w cenie tego samego paliwa, na stacjach należących do tego samego koncernu mogą wynosić nawet do 30 groszy na litrze. Warto zatem wyjść poza utarty schemat tankowania na jednej stacji i poszukać w okolicy punktów sprzedaży, które oferują paliwo po najkorzystniejszej cenie - radzi ekspert portalu e-petrol.pl.

Średnie ceny paliw w Polsce*:

Rodzaj paliwaCena (zł)
Pb 955,75
Pb 985,95
ON5,64
LPG2,79

*dane portalu e-petrol.pl z dnia 27.06.2012

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty