Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinku po prawo jazdy nadal z kłopotami

redakcja.gdp
W Szczecinku po prawo jazdy nadal z kłopotami
W Szczecinku po prawo jazdy nadal z kłopotami
Można już bez problemów zdawać egzamin na prawo jazdy w Koszalinie, ale kursanci z południa regionu, którzy wolą ośrodek w Pile, nadal muszą się sporo nagimnastykować.
W Szczecinku po prawo jazdy nadal z kłopotami
W Szczecinku po prawo jazdy nadal z kłopotami

O kłopocie kursantów nie mogących przystąpić do egzaminu na prawo jazdy pisaliśmy już w "Głosie" (21 lutego).Przypomnijmy, że wydziały komunikacji nie były w stanie przesłać danych kandydatów na kierowców do ośrodków egzaminacyjnych m.in. w Koszalinie i Pile.

Dlaczego? Bo te – jako jedne z ponad 30 wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego – kupiły inny system teleinformatyczny niż wydziały komunikacji, które każdemu kursantowi zakładają tzw. profil kandydata na kierowcę (PKK). Powinien być on wysłany drogą elektroniczną do WORD-u, aby egzamin w ogóle mógł się odbyć. Sęk w tym, że WORD w Koszalinie i Pile pracowały na systemie Instytutu Transportu Samochodowego, a wydziały - na programie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Najbliższy ośrodek z systemem PWPW był w... Bydgoszczy i tam przez kilka tygodni musieli jeździć na egzaminy kursanci z regionu koszalińskiego.

Na szczęście to już nieaktualne. – Koszaliński WORD zerwał na początku marca umowę z ITS i ma już system PWPW, tak więc możemy bez problemu wysyłać im PKK – mówi Beata Maciejewska, dyrektorka wydziału komunikacji w szczecineckim starostwie. Na dziś od wprowadzenia nowych zasad zdawania na prawo jazdy (czyli już po ponad 2 miesiącach) w Szczecinku wygenerowano ponad 100 PKK. WORD w Koszalinie w porę się opamiętał, bo do egzaminów przystępuje coraz więcej osób, które zaczęły kursy już według nowych zasad.

Niestety, nie wszędzie jest tak różowo. Większość kierowców z powiatu szczecineckiego i drawskiego woli bowiem zdawać egzamin w Pile. Tutejsze szkoły nauki jazdy kupiły np. renault clio, bo na takich samochodach pracuje pilski WORD (w Koszalinie są peugeoty), czy też organizują wyjazdy do Piły, aby kursanci poznali miasto i trasy egzaminacyjne.

Tymczasem do WORD-u w Pile nadal nie można wysłać profilu kierowcy, bo ośrodek nie zmienił – i na razie robić tego nie zamierza – systemu teleinformatycznego. – Minister transportu widząc, że w całej Polsce grozi paraliż egzaminacyjny wydał rozporządzenie, które wprowadza papierowy obieg dokumentów – mówi właściciel jednej ze szkół jazdy w Szczecinku. – Oczywiście żadnej awarii nie ma, chyba, że za takową uznać permanentny bałagan panujący w tym kraju. To proteza, która umożliwia przystąpienie do egzaminu, choć bardzo uciążliwa dla kursanta, bo musi przedłożyć w WORD-ie oświadczenie z wieloma informacjami.

Jak to wygląda w praktyce? Kursant zgłasza się do wydziału komunikacji z kompletem dokumentów (orzeczenie lekarskie, dowód osobisty, zdjęcia itp.), gdzie zakładany jest mu PKK. Po odbyciu szkolenia musi wypełnić specjalne oświadczenie (do ściągnięcia ze strony internetowej WORD w Pile), dla pewności potwierdzić je w wydziale i dostarczyć do biura ośrodka egzaminacyjnego przed zapisaniem się na egzamin. Tymczasowa papierowa procedura, do czasu ujednolicenia systemów wymiany informacji, działa w Pile od środy, 20 marca.

– Pierwsi mieszkańcy naszego powiatu będą mogli przystąpić do egzaminu w Pile jeszcze w tym tygodniu – mówi Beata Maciejewska, która nie ukrywa, że przez to jej urzędnicy mają więcej pracy. – Mam nadzieję, że w ciągu dwóch miesięcy obieg dokumentów już wszędzie będzie możliwy drogą elektroniczną. 

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty