W sierpniu pojedziemy częścią nowego węzła "Żelazna” w centrum Kielc?

Karol Biela
W sierpniu pojedziemy częścią nowego węzła "Żelazna” w centrum Kielc?
W sierpniu pojedziemy częścią nowego węzła "Żelazna” w centrum Kielc?
Tempo prac przy budowie węzła Żelazna w Kielcach wzrosło, ale nie jest zadowalające. Dwa jego odcinki trasy mają być oddane do użytku przed końcem wakacji, choć wykonawca zapowiadał, że odda je do użytku na koniec lipca.
W sierpniu pojedziemy częścią nowego węzła "Żelazna” w centrum Kielc?
W sierpniu pojedziemy częścią nowego węzła "Żelazna” w centrum Kielc?

- Wykonawca zadeklarował, że odda do ruchu dwa fragmentu węzła między 20 a 25 sierpnia. Chodzi o odcinek od ronda Gustawa Herlinga Grudzińskiego przez ulicę 1 Maja przez nowe wiadukty, ulice Przemysława Gosiewskiego do Żelaznej.

Przejazd będzie możliwy także na wprost przez nowy wiadukt i stary wyremontowany do ulicy Jagiellońskiej. Oba odcinki mają być oddane do ruchu w tym samym czasie - informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. - Do otwarcia tych fragmentów węzła brakuje przejazdu przez rondo, między ulicą Okrzei a 1 Maja.

Jakie inne prace zostały do wykonania na węźle "Żelazna"? - Przede wszystkim przebudowa ronda Gustawa Herlinga Grudzińskiego, jest ono gotowe tylko w rejonie ulicy Okrzei. Bardzo dużo pracy zostało na jego fragmencie między ulicą Czarnowską a IX Wieków. Tu nie da się przyspieszyć dopóki ulica Czarnowska nie zostanie zamknięta dla ruchu a to będzie możliwe dopiero po otwarciu wjazdu na nowe wiadukty, czyli pod koniec sierpnia – przyznaje rzecznik.

Na ulicy Czarnowskiej gotowa jest jezdnia od strony dawnego kina Romantica, a brakuje jej przy dworcu autobusowym, tutaj wybudowany jest tylko nowy parking. I tych prac nie można skończyć dopóki ta ulica nie zostanie zamknięta a ruch przeniesiony na nowe estakady.

Na ulicy Zagańskiej trzeba wybudować krótki odcinek jezdni w rejonie Kolportera. Na pozostałych drogach węzła w tym tygodniu rozpocznie się układanie ostatniej, ścieralnej warstwy asfaltu, prace zaczną się od ulicy Przemysława Gosiewskiego.

Nie najlepiej wyglądają przejścia podziemne pod ulicą IX Wieków Kielc, koło hotelu Qubus i rejonie przychodni przy ulicy Zagnańskiej. Drogowcy zapewniają, że to tylko pozory. Wszystkie trzy tunele są przykryte a w trakcie budowy są wejścia dla pieszych i wjazdów dla rowerzystów i wózków. Najwięcej pracy zostało przy tunelu koło hotelu Qubus, ponieważ do ich wykonania trzeba zamknąć ulice Czarnowską.

Jak już pisaliśmy wykonawca węzła "Żelazna" Mota Engil w lipcu wystąpił o przedłużenie terminu zakończenia inwestycji z 18 września na 30 listopada. Miejski Zarząd Dróg nie rozpatrzył wniosku, bo uznał, że tempo prac na budowie jest zbyt małe. – Od tego czasu jest ono lepsze, jest więcej pracowników i sprzętu, ale nie jest zadowalające. Wniosek o przesunięcie terminu rozpatrzymy w połowie września, ale naszym zadaniem prace można wykonać w terminie - dodaje. 

Agata Kowalczyk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty