W Polsce cofnięcie licznika nie jest zabronione!

Regina Skibińska
fot. Archiwum
fot. Archiwum
Przebieg samochodu to jedna z ważniejszych informacji wpływających na cenę pojazdu, tymczasem cofanie licznika przy sprzedaży auta jest powszechną praktyką i zmorą dla kupujących. Trudno się przed tym zabezpieczyć, mimo tego, że prawo coraz bardziej chroni nabywców przed oszustwami ze strony sprzedających.
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Właściciel auta może cofać licznik, nie jest to zabronione. Jednak od 1 stycznia 2014 r. w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym musi znaleźć się informacja o przebiegu auta. Stanowi tak znowelizowane rozporządzenie rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. Poz. 996 ze zm.). Dzięki temu w razie wątpliwości co do przebiegu auta możemy sprawdzić tę informację  w stacji diagnostycznej, która przeprowadzała przegląd samochodu.

Oszustwo jest karalne

O ile kierowca może korygować stan licznika, to nie może pominąć informacji o tej korekcie przy sprzedaży auta. Zatajenie informacji o cofnięciu licznika w celu sprzedania pojazdu za wyższą cenę jest oszustwem.

Wprowadzenie nabywcy w błąd co do przebiegu auta wypełnia znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem kto celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Przestępstwo to jest ścigane z urzędu, zatem osoba pokrzywdzona powinna złożyć zawiadomienie do organów ścigania.

Oszustwo trzeba udowodnić

Sprawcy cofnięcia licznika trzeba udowodnić, że działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, więc nieuczciwi sprzedawcy mają możliwość kombinowania i wykazywania, że to nie oni dokonali korekcji licznika, a jeśli już, to ich celem nie było osiągnięcie korzyści majątkowej. W prawie karnym rządzi zasada domniemania niewinności, więc to oskarżyciel musi udowodnić cel działań sprawcy, a także zamiar bezpośredni lub ewentualny, czyli wprowadzenie w błąd kupującego albo przynajmniej godzenie się na to. Z kolei niekorzystne rozporządzenie własnym mieniem to zawarcie umowy sprzedaży i zapłacenie zawyżonej ceny w stosunku do wartości auta.

Udowodnienie przestępstwa należy do prokuratora, ale w interesie poszkodowanego leży dostarczenie organom ścigania dowodów. Dowodem może być wszystko, np. wydruk z urządzenia diagnostycznego, umowa sprzedaży, zeznania świadków itp.

Rękojmia i błąd

W przypadku cofnięcia licznika pokrzywdzony ma też uprawnienia na gruncie prawa cywilnego. Przed wszystkim może skorzystać z uprawnień z tytułu rękojmi, czyli może żądać obniżenia ceny albo odstąpić od umowy. W przypadku sprzedaży konsumenckiej ma na to dwa lata od wydania towaru, w innych przypadkach tylko rok. Kupujący może skorzystać z tych uprawnień w ciągu dwóch miesięcy od stwierdzenia cofnięcia licznika.

Możliwe jest także odstąpienie od umowy także po upływie ustawowych terminów do dochodzenia praw z tytułu rękojmi. Jak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 26 stycznia 2012 r. (sygn. akt III CZP 90/11 ), „w razie nabycia wadliwej rzeczy oznaczonej co do tożsamości kupujący może wykonać uprawnienia z tytułu rękojmi albo uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu”. W razie  błędu uprawnienie do uchylenia się od skutków oświadczenia woli wygasa z upływem roku od wykrycia błędu, czyli nie ma ograniczenia czasowego na dochodzenie rekompensaty, jak to ma miejsce przy rękojmi.

W przypadku cofnięcia licznika kupującemu przysługuje też prawo do dochodzenia odszkodowania, jeżeli poniósł on szkodę, musi jednak udowodnić winę sprzedawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty